42 takvim yeni yılan türü

Genel admin 270 Okundu
sponsorlu reklam

42 takvim yeni yılan türü

42 sene önce bir başka yılanın karnında yer alan gizemli bir yılan o zamandan beri biyologların ilgisini çekiyordu ve bundan böyle yeni bir tür olarak adlandırılmasına karar verildi.

İpucu: İnternet’te iz bırakmadan nasıl dolaşılır?

Teksas Üniversitesi’nden bir takım, bu tropik sürüngeni “Cenaspis aenigma” (“Gizemli yemek yılanı” için Latince) olarak adlandırmaya karar verdi. Bu eğlenceli isim, sadece yılanın bulunmasının sıradışı doğasını hatırlamakla kalmıyor, türler hakkında ne değin eksik bilgimiz olduğunu da bir kere daha belirtiyor.Journal of Herpetology’de yayımlanan orijinal tanımlamaya göre bilim insanları, on senelerdir depoda korunan kalıntıları kullanarak Cenaspis’in eşsiz maddesel özelliklerini tanımladılar. Ne eyvah ama, yılanın tavır biçimi ya da hayat döngüsü hakkında bilgi vermeyi başaramadılar çünkü yıllar boyunca yapılan böylece fazla denemeye karşın yaşayan bir örnek bulunamadı.National Geographic’in söylediğine tarafından bilim dünyasının bildiği tek yemek yemek yılanı, Chiapas yağmur ormanında çalışan bir hurma toplayıcısının zehirli Merkez Amerika mercan yılanını öldürmesi ile bulundu. Yılan daha sonra bilim insanlarının ellerine geçti ve onlar da içerisinde eksik sindirilmiş 25,8 santimetre boyundaki daha ufak yılanı buldular.Bu umulmayan buluş, kimsenin bu son yemeğin türünü tanımlayamaması ve bölgeye giden saha araştırmacılarının elleri anlamsız bir şekilde dönmeleri ile uzun süredir varlığını koruyan bir bilmeceye dönüştü.Yazarların belirttiğine tarafından bu gizemli misal, kendisini bilinen tüm cinslerden ayıran benzersiz özelliklere sahip. Belirtilene kadar Cenapis’in en tuhaf özelliklerinin aralarında vücudunun alt kısmında yer alan düzensiz üçgenimsi çizgi deseni yer alıyor. Kafatasının morfolojisi ve diş sayımı da (üstteki çenede 14) kendisini bölgedeki aşina cinslerden ayırıyor.Diş ve iskelet özelliklerine bakılırsa Cenaspis, sert vücutlu kitinli böceklerle ve eklembacaklılarla beslenen zehirsiz ve çukur kazan bir yılan olarak tahmin ediliyor.

Yazılana tarafından açık kahverengi sırt rengi tuhaf yok ve renk ve sırt deseni eksikliği, çukur kazan cinsler için sıra dışı yok. Fakat ön kısmındaki desen, çukur kazan cinsler için oldukça sıra dışı bir nitelik ve bu ön desen, başka hiçbir Orta Amerika yılanında gözükmüyor.Fakat başyazar Jonathan Campbell ve çalışma arkadaşlarını ana kafa karıştırıcı şey, hemipenis (çift çatallı yılan erkek üreme organı) yapısı ve çevresindeki çiçek sanki uzantılar ile kuyruğun alt kısmındaki ayrılmayan pullardı.

Grubun yazdığına göre bu özelliklerin ikisi de Batı Yarımküre’de yer alan hiçbir Colubroid (Colubridae, Dünya’daki en büyük yılan ailesi ve Antarktika hariç tüm kıtalarda yaklaşık olarak toplam 1760 aza türe sahip) örneğinde bulunmuyor. National Geographic ile konuşan Campbell, yağmur ormanlarının hâlâ meçhul öyle fazla acayip türe ev sahipliği yaptığını hatırlatırken, bu varlıklı yaşam alanını korumanın evrimsel farklılık için öneminin altını bir defa daha çizdi…

Önceki HaberSound on Display CES 2019’da Gösterilecek Sonraki HaberDC, uzun süredir başta Marvel’ı geride bıraktı!

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir