533 milyon Facebook kullanıcısının verileri sızdırıldı

Haberler admin 11 Okundu
sponsorlu reklam

533 milyon Facebook kullanıcısının verileri sızdırıldı

Gelen raporlara tarafından 500 milyonun üzerinde Facebook kullanıcısının verileri, düşük seviyeli bir bilgisayar korsanlığı forumunda çevrimiçi olarak yayınlandı. Veriler telefon numaraları, tam adları, kullanıcıların konumu, e-posta adresleri ve biyografik bilgilerini içeriyor. Emniyet araştırmacıları verilerin bilgisayar korsanları kadar insanları taklidini yapmake ve üçkâğıt yapmak için kullanılabileceği konusunda uyarıyor.

500 milyondan fazla Facebook kullanıcısının verileri internete sızdı

Cumartesi günü bir bilgisayar korsanlığı forumunda bir kullanıcı, yüz milyonlarca Facebook kullanıcısının telefon numaralarını ve kişisel verilerini ücretsiz olarak yayınladı. Yayınlanan bilgiler, ABD’de 32 milyondan artı, Birleşik Krallık’ta 11 milyon ve Hindistan’da 6 milyon kullanıcı da dahil elde etmek üzere 106 ülkeden 533 milyondan fazla Facebook kullanıcısının bireysel verilerini içeriyor.

İlginizi çekebilir: Türkiye’ye delege görev kararıyla ilgili yapılan açıklama

Söz konusu bilgiler kullanıcıların

Telefon numaralarıTam adlarıKonumlarıDoğum tarihleriBiyografik verileriE-posta adresleri

şeklinde.

facebook

Insider sızdırılan verilerin bir örneğini inceleyip telefon numaralarının bilgi setinde listelenenle eşleştiğini söylüyor. Bir kullanıcının telefon numarasını kısmen ortaya dahil etmemek için kullanılabilen platformun şifre sıfırlama özelliği ile yayınlanan verilerden bir e-posta adresini deneme ederek benzer numaraya ulaştıklarını söylüyorlar. Bu da sızdırılan verilerin ne eyvah oysa gerçek olduğunu gösteriyor.

Bir Facebook sözcüsü Insider’a verdiği bir demeçte, şirketin 2019’da yamaladığı bir emniyet açığı nedeniyle verilerin sızdırıldığını söylüyor. Yani laf konusu veriler aktüel olmamakla birlikte 2019’da yayınlanan yamanın tarihinden anında öncesine ait. Siber kabahat istihbarat firması Hudson Rock’ın CTO’su Alon Gale’e kadar, sızan verilen birkaç yaşında iken insanların bireysel bilgileri hala bilgisayar korsanlarına layık karşılamak için kullanılabilir. Gal “Facebook kullanıcılarının telefon numaraları gibi özel bilgileri içeren bu büyüklükteki bir veritabanı, elbette fena insanların sosyal mühendislik saldırıları ya da hackleme girişimleri yapmak için kullanılacaktır” dedi.

İlginizi çekebilir: Rekabet kurulu Whatsapp, FBook ve Instagram hakkında soruşturma başlattı

Facebook’ta yıllar öncesinde bulunan bir emniyet açığı nedeniyle bugün 500 milyondan fazla insanın kişisel bilgileri tehlikede. Sızdırılan veriler öncelikle Ocak ayında bir hacker forumunda kullanıcılardan biri platformun verilerini çekebilen bir bot yazılımının reklamını yaptığı sırada tespit edildi. Sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi hemencecik daha aşağı tarafta bulunan yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir