773 milyon mail hacklendi!

Donanım admin 275 Okundu
sponsorlu reklam

773 milyon mail hacklendi!

Mahremiyet ve emniyet uzmanı Troy Hunt, yakın vakit önce internette ortaya meydana çıkan ve 700 milyon e-posta adresi ile 1,1 milyardan pozitif kullanıcı adı-şifre ikilisini içeren “Collection#1” adlı bilgi tabanı hakkında bir blog yazısı yayınladı. 87 GB boyutundaki Collection #1, MEGA bulut servisinde ve popüler bir takım dark web forumlarında paylaşıldı. Eşi sözde bulunmayan bilgiler taşıyan data tabanı, 2008’den bu yanlamasına değişik kaynaklardan sızdırılan veri listelerinden meydana geliyor.

Telefonunuzda mutlaka ayarlayın: Android 8’deki tatbik izinleri 2019011818113012185.jpg

Konu hakkındaki kaygılarını dile getiren Kaspersky Lab Güvenlik Uzmanı Sergey Lozhkin, “Sızıntılarla ilgili fazla uzun süredir devasa boyutlarda bilgi toplanıyor. O Kadar fakat bir takım hesap bilgileri bundan böyle geçerliliğini yitirmiş olabilir. Oysa, millet bu tehlikenin her geçen gün daha fazla haberdar olsalar da benzer parolaları aniden artı web sitesinde kullanmaya devam ediyorlar. Toplanan bu veriler kolaylıkla bir e-posta ve şifre listesi haline getirilebiliyor. Saldırganların yapması gereken tek şey kolay bir yazılımla parolaların çalışıp çalışmadığını gözden geçirmek olacaktır. Hesaplara izinsiz erişimin sonuçları; suçluların kurbanın kişi listesindeki isimlere otomatik olarak zararlı e-postalar gönderebildiği bereketli kimlik avı saldırılarından, kurbanın tüm dijital kimliğini veya parasını aşırmak veya sosyal medya ağlarındaki verilerini fethetmek için tasarlanan hedefli saldırılara değin çeşitlilik gösterebiliyor,” dedi.

“İnternet üzerindeki faaliyetlerinde e-posta kimlik bilgilerini kullanan herkesin en kısa sürede şu adımları atmalarını nasihat ediyoruz:

https://haveibeenpwned.com adresine girerek e-posta hesabınızın ele geçirilip geçirilmediğini kontrol edin. En önemli veya alıngan hesaplarınız (internet bankacılığı, çevrimiçi ödeme veya sosyal ağ ağları gibi) için kuvvetli parolalar kullanın ve bunları uyumlu olarak değiştirin. Kaspersky Password Manager gibi bir şifre yöneticisi kullanın. Bu Vesile Ile, tüm diğer parolalarınızı saklayan güvenli kasanın ana parolasını hatırlamanız tatmin edici olacaktır. Olası olan tekrar iki faktörlü kimlik düzeltme sistemini uygulayın.” Önceki HaberJüpiter’de Görüntülenen Büyük Fırtına! Sonraki HaberWindows 10 Mobile, Aralık 2019’da Ölecek

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir