83 yıl önce gelen ilginç öneri

Bilim admin 303 Okundu
sponsorlu reklam

83 yıl önce gelen ilginç öneri

1935 yılında Indiana’dan bir mucit, geleceğin moteli olduğuna inandığı bir “şeyi” inşa etmek için yeni bir yol buldu. Eğer işler William E. Urschel’in düşündüğü gibi gitmiş olsaydı, turistler dünyanın her bir yanında bu golf topuna aynı beton yapılarda dinleniyor olacaklardı. Ola Ki de böyle olmaması daha iyi oldu.

İpucu: İnternet’te iz bırakmadan nasıl dolaşılır?

Urschel, yapıları, eskimoların iglooları ile karşılaştırılarak, acayip bir yapı sistemi için berat almış ve bunu “eskimo konut yapım formu” olarak adlandırmış. Açıklamalara tarafından bu yapılar, daha sürükleyici bir bölge kullanımı sunuyorlar ve Urschel’in iddialarına göre geleneksel ev yapım yöntemlerine kadar çok daha kuytu bir şekilde üretilebiliyor. Tabii ancak Urschel bu binaları sadece motel olarak düşünmemiş ve yakıt istasyonları, “turist dinçleştirici merkezler” ve hatta şapeller olarak kullanılabileceklerini de açıklamalarına eklemiş.

“Everyday Science and Mechanics” adlı derginin 1935 yılının Ekim ayı sayısında, bu binaların bir çizimi ve berat içeriğinden gücenmiş diğer birkaç çizim mevcut.

Patentten alınan çizimlerde, bir kol aracılığı ile duvarı oluşturacak olan betonun dökülmesi sağlanıyor. Bu kol, istenilen genişliklerde beton dökebilme yeteneğine sahip olacak şekilde tasarlanmış. Çizimlerde gözüktüğü üzere, yapının yere yakın bölgelerinde, inşa sağlamlığını oluşturmak nedeniyle duvar kalın iken, yerden yükseldikçe duvar inceliyor.

Gelecekçi çizimlerin popüler olduğu bir dönemde öne sürülen bu berat, zamanının pek fazla gelecek tahmininden biri olarak göz ardı edilmiş olabilir. 

Önceki HaberSabit Diskinizin Sonunun Geldiğinin 4 İşareti! Sonraki Haberİnternette Adres Yazmayı Unuttuk

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir