ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA), Cıva Salınımlarına İlişkin Düzenlemelerin Yersiz Olduğunu Savundu

Haberler admin 248 Okundu
sponsorlu reklam

ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA), Cıva Salınımlarına İlişkin Düzenlemelerin Yersiz Olduğunu Savundu

ABD Çevre Koruma Ajansı, cıva salınımlarını sınırlayan kurallar ve düzenlemeler bütününün gerekli olmadığını ileri sürdü.

EPA (ABD Çevre Koruma Ajansı) Cuma günü yaptığı açıklamada, kömür yakıtlı elektrik santrallerine uygulanan mevcut cıva salınımı kurallarının uygun ve zorunlu olmadığını açıkladı.

Bu kurallar uzun yıllardan bu yandan geçerliliğini koruyor ve bir elektrik santralinin havaya salabileceği cıvanın limitini belirliyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne kadar, havaya karışan cıva kolaylıkla toprağa ve suya karışabilir. Bunun sonucunda da sinir, sindirim ve bağışıklık sistemlerinin yanı sıra akciğer, böbrekler, deri ve göz üzerinde zehirli etkiler gösterebilir. Bütün bunların yanı sıra bebeklerde ve çocuklarda gelişim sorunlarına yol açabilir.

Kömür endüstrisi, bu düzenlemelerin ve kuralların elektrik santrallerini öldürdüğünü ileri sürdü. Kömür endüstrisinin göz önünde bulundurmadığı nokta ise kömür tesislerinin kapanmasının sebebinin bu düzenlemeler ya da kurallar yok, kömürün daha uygun ve nispeten daha pak olan doğal gaz ile rekabet edememesidir.

sonuç olarak ABD Çevre Koruma Ajansı, mevcut kuralları bırakarak daha elastik kurallar getirmek için hazırlanıyor.

Kaynak : https://arstechnica.com/tech-policy/2018/12/epa-says-regulation-of-mercury-emissions-not-appropriate-and-necessary/

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir