ABD’de Yapılan Bir Araştırmada Cildimizin Neden Yaşlandığı Ortaya Çıktı

Haberler admin 113 Okundu
sponsorlu reklam

ABD'de Yapılan Bir Araştırmada Cildimizin Neden Yaşlandığı Ortaya Çıktı

California Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, bazı fibroblastların derinin altında bulunan yağ hücrelerine dönüştüğü ve cilde genç bir dış görünüş verdiği gösterildi. Araştırmacılar bununla beraber bu mekanizmanın yaşlandıkça nasıl değiştiğini de ortaya çıkardı.

Dermal fibroblast hücreleri, ciltte oluşan yaralanmaların iyileşmesinden ve senet dokusu oluşturmaktan sorumlu özel hücrelerdir. Bir Takım fibroblastların ise bu özellikler haricen, derinin altındaki yağ hücrelerine dönüşerek, deriye buruşuk bir görünüm atamak, genç bir görünüm temin etmek ve enfeksiyonlara karşı etkin bir rol oynamak gibi öbür özellikleri vardır. 

California Üniversitesi’nde yapılan çalışmayla fibroblastların nasıl geliştiği ve yaşlandıkça bu sistemin nasıl bozulduğunu gösterildi. Üniversitede Cildiye Anabilim Dalı Başkanı olan Dr. Gallo, yaşlanma esnasında fibroblastların nasıl yağ oluşturma kabiliyetlerini keşfettiklerini açıkladı. Dermatoloji alanında birçok çalışmaya istikamet verecek keşfi yapan ekibin başındaki isim olan Gallo, “Fibroblastların bu yeteneklerini kaybetmesi, cildin yaşlanma esnasında nasıl görünüdüğünü ve enfeksiyonlara karşı ne derece etkili bir savaş verileceğini etkiliyor.” ifadelerini kullandı. 

Yağ hücrelerinin bu etkisini duyunca, kilo almanın iyi bir akıl olduğunu düşünebilirsiniz lakin tamamen öyle değil. Alınan artı kilolar, fibroblastların yağ hücrelerine dönüşme yeteneğini etkilemediği gibi aynı zamanda enfeksiyonlara karşı çaba gücünüzü azaltır. 

Gallo, bebeklerin ciltlerinde bulunan yağın enfeksiyon türleri ile mücalede büyük rol oynadığını belirterek, “Yaşlı ciltlerde fibroblastların yağ oluşturma yeteneği kayboluyor. Altında yağ tabakası olan cilt, daha genç görünüyor. Yıllar geçtikçe cildin ihtiyar görünmesinin sebebi yağ kaybı.” ifadelerini kullandı. 

Gallo, yaptıkları çalışmaların bir sonraki aşamasında bebeklerin bağışıklık sistemini anlamaya çalışacaklarını belirtti. Gallo ve ekibinin çalışmaları cilt haslalıklarına da büyük oranda katkı maddesi sağlayabilir. 

Kaynak : https://www.sciencedaily.com/releases/2018/12/181226132847.htm

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir