Acer’dan sürücüsüz otomobil geldi!

Yapay zeka admin 195 Okundu
sponsorlu reklam

Acer'dan sürücüsüz otomobil geldi!

Acer, Tayvan Otomotiv Teknolojileri İnovasyon Zirvesi 2018 kapsamında otonom sürüş özelliğine sahip konsept aracının tanıtımını yaptı. Araç, Tayvan’ın en büyük araba üreticilerinden Yulon Group daha aşağı kuruluşları olan otomotiv elektronik ekipman sağlayıcısı HAITEC ve otomobil markası Luxgen işbirliğiyle hayata geçirildi. Acer kadar geliştirilen otonom sürüş sisteminin Luxgen S3 elektrikli vasıta platformuna uyarlanmasıyla üretilen konsept, SAE (Society of Automotive Engineers – Otomotiv Mühendisleri Topluluğu) tarafından 4. Seviye – Yüksek Otomasyon kategorisinde sınıflandırılıyor. Bu düzey, aracın herhangi bir şoför müdahalesi olmadan karışık sürüş tekniklerini otonom olarak gerçekleştirebilmesi anlamına geliyor.

Popüler uygulamada önemli risk Oynat Acer'dan sürücüsüz otomobil geldi! Acer’dan sürücüsüz araba geldi! Acer, Tayvan Otomotiv Teknolojileri İnovasyon Zirvesi 2018 dahilinde otonom sürüş özelliğine sahip konsept aracının tanıtımını yaptı.

Acer Inc Value Lab Kıdemli Başkan Yardımcısı Edward Lin, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Otomotiv ve veri teknolojileri endüstrisi bir paradigma dönüşümü yaşıyor. Otomasyon, bağlanabilirlik, elektrikli araçlara dönüşüm ve servisleştirme eğilimi geleceğin önde gelen akımları aralarında yer alıyor. Acer olarak akıllı ulaşım çağında elektronik biletleme, zeki park, bağlantılı araçlar ve trafik öngörüsü alanlarında sağlam bir birikime sahibiz. Kendi kendini sürebilen otonom araçlar üzerinde Yulon Group ile birlikte çalışmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Yazılım, ekipman ve servis alanındaki gücümüzle yapay akıl alanında geliştirdiğimiz yetenekler, Mobility as a Service (MaaS) vizyonumuzu hayata aşmak adına bize büyük üstünlük sunuyor.”

HAITEC 2. Mahsul Mühendisliği Grubu Başkan Yardımcısı Jung-Kuei Chen ise konuya dair şunları söyledi:

“Otonom sürüş otomotiv endüstrisinin gelecek eğilimleri arasında yer alıyor. Dünyanın dört bir yanındaki üreticiler 2. seviyeden 3. ve 4. seviye otonom sürüş seviyesine adım atıyor. Acer ile birlikte Tayvan’ın ADAS (Advanced Driver Assistance Systems), IoV (Internet of Vehicles) ve otonom sürüş teknolojisine sahip birincil aracına imza attık. Acer’in yapay zeka ve bulut alanındaki deneyimiyle HAITEC’in geliştirdiği açık vasıta platformunu bir araya getiren bu vasıta, bambaşka endüstrilerin işbirliğiyle neler başarabileceğimizin hoş bir örneğini oluşturuyor”

Luxgen S3 elektrikli araba platformu üstüne kurgulanan 4. Seviye otonom sürüş özelliğine sahip vasıta, Acer’ın çevresel algılama, karar verme ve teftiş özelliklerini barındıran otonom sürüş sisteminden zorlama alıyor. Acer’ın kurguladığı sistem, reel zamanlı kinematik pozisyonlama, kameralar, ışıklandırılmış radarlar, MMW radarlar, IMU (inert ölçüm ünitesi) ve ultrasonik algılayıcılardan gelen bilgileri harmanlayan algoritmaları kullanarak yapay akıl odaklı çalışıyor. Sistem hem derin öğrenme teknolojisiyle yol üzerinde karşılaştığı objeleri tanımlayarak enerjik sürüş gerçekleştirebiliyor.

Acer’in otonom sürüş sistemi, dinamik sürüş sırasındaki kararlarını görünüm algı, 3 boyutlu ışıklı radarla engelleri saptama etme, doğruluğu yüksek haritalar ve hakiki zamanlı pozisyonlamaya yan suni akıl modelleri yardımıyla veriyor. Böylece direksiyon kontrolü, fren, sürüş, manevra ve park işlemlerinin tümünü gerçekleştirebiliyor. Sistem keza bulut tabanlı yönetim sistemiyle aracı mobil cihazındaki dilekçe yardımıyla araca ihtiyaç duyan sürücülere yönlendirebiliyor. Bulut yönetim sistemi planlama, izleme, haber verme ve raporlama yönetimiyle tehlikesiz takip olanağı sunarken, gerektiğinde insan müdahalesine de izin veriyor.

Acer otonom sürüş sistemiyle gelecekte otonom sürüşü öbür seviyelere taşıyabilecek potansiyele sahip olmanın yanı sıra, platformu iş ortaklarına ve geliştiricilere açarak yeni nesil otonom sürüş servislerini birlikte hayata geçirmeyi planlıyor.

Önceki HaberApple’a Özel Opera Touch Tanıtıldı! Sonraki HaberInstagram’da Büyük Başkalaşım Zamanı!Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir