Activision CEO’su Bobby Kotick’in maaşı yarıya indirildi

Haberler admin 33 Okundu
sponsorlu reklam

Activision CEO'su Bobby Kotick'in maaşı yarıya indirildi

Activision CEO’su Bobby Kotick yaptığı yeni sözleşmeyle birlikte önümüzdeki asgari iki yıl daha şirkette kalacak. Fakat yeni sözleşme ile maaşı konusunda büyük bir değiştirme söz konusu. Kotick daha önce aldığı mübalağa maaş nedeniyle çoğu tepkiyi üzerine çekmişti.

Bakınız: Activision işten çıkarttığı insanlara Blizzard hediye kartları göndermiş

Bobby Kotick maaşının yarıya indirilmesini kabul etti

Şirketin mali başarısıyla övündüğü son yıllarda, Bobby Kotick de hiç küçümsenmeyecek derecede maaşlar alıyordu. Böylece fakat aldığı ücret oyun sektöründe çoğu farklı kesimden tepkiler aldı. Twitter’da “FireBobbyKotick” etiketi ile insanların kovulmasını istek ettiği CEO, SEC ile yaptığı yeni bir istihdam uzama anlaşmasıyla asgari iki sene daha şirkette kalacak ancak maaşı konusunda büyük bir düzenleme mevcut.

(Wowhead tarafından tespit edilen) SEC anlaşması, Kotick’in eli bol ikramiyelerinin ve taban maaşının yüzde 50 düşürülmesiyle sonuçlandı. Uzlaşma, bu değişikliklerin Kotick’in ücretini şirket hedeflerine uygun ülkü getirmek için yapıldığını iddia ederek, yeni yapının “hissedar geri bildirimlerini daha iyi yansıttığını, piyasadaki en iyi uygulamaları içerdiğini ve ödemeyi performansa ilk elden bağlamaya devam ettiğini” belirtiyor.

Bobby Kotick

Son yıllarda tartışma haline gelen Kotick’in maaşı nihayetinde yüzde 50 düşürüldü. Geçen ay bir yatırım grubu, CEO’nun hemen hemen 200 milyon dolarlık ikramiye alacağını gösteren bir ödeme paketini vurgulamıştı. Bir sene önce aynı grup, tipik bir Activision çalışanının Kotick’in kazandığının sadece üçte birini kazanacağını öne sürmüştü.

Bu kazançlar, Blizzard’ın toplu işten çıkarmalarının ardındaki daha da göze batmaya başlamıştı. Bildiğiniz gibi şirket daha önce işten çıkarmalar yapıp, çıkarttığı çalışanlara hediye kartları göndermişti. Rekor bir yılda olduklarını söyledikten sonra meslek gücünün yüzde 8’ini işten çıkaran Blizzard, toplamda 500 çalışanıyla yollarını ayırmıştı. Daha yakınlarda Activision, canlı etkinliklerden uzaklaşırken takriben 50 e-spor personelini de işten çıkartmıştı.

Bu değişiklikle, Bobby Kotick’in maaşı 1.750.000 dolardan 875.000 dolara düşmüş oldu. Bu kesintiye karşın CEO hala taban maaşının yüzde 200’üne varan yüksek ikramiyeler almaya yargı kazanıyor. Kotick’in maaşı azalmış olabilir ama durumu hala . Activision’un yaptığı bu düzenleme ilerleyen dönemde şirket içinde etkisini hissettirecek mi? Birlikte göreceğiz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir