Adanalı Öğrenciler, 1 TL ile 350 Km Yol Gidebilen Otomobil Üretti

Haberler admin 235 Okundu
sponsorlu reklam

Adanalı Öğrenciler, 1 TL ile 350 Km Yol Gidebilen Otomobil Üretti

Çukurova Üniversitesi Elektromobil Takımı göre geliştirilen otomobil, 1 TL ile bütün 350 kilometre yol gidebiliyor.

Son dönemde ülkemizde yerli imal alanında oldukça güzel gelişmelere şahit oluyoruz. Son olarak Çukurova Üniversitesi Cihaz Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencileri, kurdukları iki taraflı ekiple elektrikli bir araba üretti.

Düzenlenen Bilim Şenliği dahilinde, otomobili ziyaretçilerin beğenisine sunan takım, ziyaretçiler göre yoğun merakla karşılandı. Araçlarının Eco-Marathon ve TÜBİTAK Efficiency Challende yarışmalarında dünyada yedinci olmayı başardığını belirten ekip üyesi Furkan Pınarlı, aracın 1 TL masrafla bütün 350 kilometre yol gidebildiğini belirtti. Otomobilin tüm malzemelerini karbon fiber ve kompozitten oluştuğunu bildiren Pınarlı, aracın 85 Km/s hıza ulaşabildiğini ve sadece 90 kilogram ağırlığında olduğunu belirtti. 

Yeni dönemde kendi firmalarını açarak çabuk araba üretmek istediklerini gösteren Pınarlı, bu sayede verimliliği üstteki seviyede olan ve ülke kalkınmasına katkıda yer alan bir otomobil markasına sahip olunabileceğinin altını çizdi. Çevre sağlığını korkutma etmeyen ve yerli üretimle ülke prestijine katkıda yer alan bir otomobil için sponsor desteği beklediklerini söyledi.

Kaynak : http://www.milliyet.com.tr/1-tl-ile-350-kilometre-yol-dışarı giden-ekonomi-2802486/

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir