Akıllı telefonlar ne zaman ucuzlayacak

Haberler admin 31 Okundu
sponsorlu reklam

Akıllı telefonlar ne zaman ucuzlayacak

Hali hazırda zeki telefon fiyatlarının olması gerekenden yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Geçtiğimiz sene Mart ayında piyasaya yeni giren bir orta segment model için 2000 TL altı fiyatlar isteniyordu. Örneğin Realme 6i modelini 1700TL gibi hayli uygun bir fiyattan satışa sunmuştu.

Şimdilerde ise orta segment cihazlar için bile 2500 – 3000 TL arası fiyatlar talep ediliyor. Hatta o kadar fazla modelin 3000TL’nin de üzerinde fiyatlardan piyasaya giriş yaptığını söyleyebiliriz. Peki bu fiyatlar ne süre istenilen seviyelere düşecek? Umulan döviz kurları hayli geriledi. Fakat hala telefon fiyatları gerilemiş değil.

Doğrusu telefon fiyatlarında da minik küçük düşüşler başladı. Fakat döviz kurlarındaki düşüşler değin bir düşüş laf konusu değil. Bir ara 8.6TL’ye dayanan dolar bile şimdilerde 7.2 TL’Ye kadar gerilemiş durumda. Peki telefon fiyatları niçin düşmüyor?

Anında söyleyelim. Pek çok satıcı döviz yüksekken aldığı stokları eritme ardından. Bu stoklar eridiğinde, düşük fiyatla ülkeye giren telefonlar için düşük bir fiyat tarifesi sağlanacaktır. Kuşkusuz bu süreç içerisinde döviz kurlarının tekrardan yükselmemesi gerekiyor.

Dip not olarak şunu da belirtelim. Böylece fazla finansal kuruluşa kadar 2021 ardına kadar Türkiye’de döviz tarafında kayda değer bir yükseliş gerçekleşmeyecek.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir