Alınan Patentlere Göre Apple, Katlanabilir Bir iPhone Çıkarmaya Hazırlanıyor

Cep Telefonları admin 148 Okundu
sponsorlu reklam

Alınan Patentlere Göre Apple, Katlanabilir Bir iPhone Çıkarmaya Hazırlanıyor

Teknoloji devlerinden Apple, zamanımızın en yeni teknolojilerinden olan katlanabilir ekranlı bir aygıt için berat aldı.

Teknoloji endüstrisinde, Samsung’un çok yakın zamanda katlanabilir bir telefon çıkartacağı bilinen bir durum. Tarih öyle yakın fakat 2019 yılının ilk çeyreği bile olabilir. Ayrıca Samsung’un katlanabilir telefonu kendisinden fazlaca bahsettirdi ve telefonun bir prototipi Samsung etkinliğinde gösterildi.

Katlanabilir telefon fikri son derece ileri teknoloji gibi görünse de bir takım zeki telefon hayranları bu teknolojinin gerekliliği üstüne tartışır durumdalar. Hatta bazıları bu teknolojinin bir geleceği olup olmadığını bile sorguluyor.

Samsung bu soruların cevaplarını vermeye hazırlanan tek firma değil. Söylentilere göre Samsung’un yanı sıra Çinli teknoloji devi Huawei de katlanabilir bir tasarım arayışı içerisinde fakat son sızıntılar sonucunda Apple’ın da bu arayışlarda olduğu anlaşıldı.

Bugün halka açık şekilde paylaşılan Apple patent dosyalarında katlanabilir telefonla ilgili patentleri görebiliyoruz.

Apple’ın son zamanlardaki OLED tercihini burada da görmek mümkün. iPhone X’dan bu yana LCD’den OLED teknolojisine dönen işyeri, patentinde OLED panelini tanımlayan bir listeye sahip. Ekranı bükülmelere ve katlamalara daha da dayanıklı kılmak için Apple, polimer ve pigment pullarını karıştıran bir kaplama geliştirdi. bir defa OLED ekrana uygulandıktan sonradan bu kaplama bükülmelere ve katlamalara karşı bir koruyucu olarak işliyor.

Apple’ın patentindeki cazibeli şey ise telefonun keza içe hem de dışa katlanabiliyor olması. Şu esas değin gördüğümüz tasarımlarda (Samsung) sadece içe katlanıyordu. Bunun sebebi de söylentilere tarafından Samsung’un dışa katlandığında kırılmayacak bir cam üretemediğiydi. görünürde Apple bütün da bunu yapmaya çalışıyor.

Şu an için bu teknolojiyi Apple’dan ne vakit göreceğiz ya da görebilecek miyiz soruları cevapsız. Genelde firmaların amatörce uğraştıkları alanda berat aldıklarını da hatırlatmakta fayda var. Yani işyeri teknolojiyi denedikten sonradan satmamaya da karar verebilir. Bu olasılıkların cevaplarını da bekleyip göreceğiz.

Kaynak : https://www.phonearena.com/news/Apple-thinking-about-making-foldable-iPhones-berat-reveals_id112261

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir