AMD ile Rekabeti Kızıştıran Intel, 9. Nesil Core İşlemcilerde Entegre Grafik Birimini Kaldırıyor

Donanım admin 257 Okundu
sponsorlu reklam

AMD ile Rekabeti Kızıştıran Intel, 9. Nesil Core İşlemcilerde Entegre Grafik Birimini Kaldırıyor

Ortaya meydana çıkan bir takım 9. tür Core işlemcilere tarafından Intel, maliyetleri düşürerek daha uygun fiyatlı işlemciler piyasaya sürmek için bazı modellerde entegre grafik birimlerini kaldıracak.

Masaüstü işlemciler laf konusu olduğunda dünyanın en popüler markası olan Intel, yeni tür işlemcilerinin fiyatlandırma politikası baştan sona AMD ile olan rekabeti fazla önemli şekilde kızıştırabilir. Zira ortaya çıkan bilgilere tarafından Intel’in 9. cins Core işlemcileri, entegre grafik işleme birimine sahip olmayacak.

Tahminlere göre Intel’in F serisi olarak adlandırılacak entegre grafik birimi olmayan işlemcileri, daha düşük maliyetle üretileceğinden daha yerinde fiyatlı olacak. Bu da Intel’in fiyat/performans segmentinde AMD’nin 3. tür Ryzen işlemcilerine aleyhinde elini güçlendirecek.

Günümüzde orta ve üst segment pek çok bilgisayar harici bir grafik kartı ile birlikte geliyor. böylece Intel’in entegre grafik kartlarının kullanıcılar göre seçim edildiği söylenemez. aynı zamanda entegre grafik kartlarını uyandırmak ayrıca işlemcilerin daha ısınmasını keza de daha eksik güç tüketmesini sağlayacaktır.

Intel, CES 2019’daki basın etkinliği sırasında F serisi işlemciler hakkında herhangi bir izah etme yapmadı. Ama ARK mahsul veri tabanında altı ayrı Intel 9. nesil Core işlemciye dair bilgiler bulundu ve bu işlemcilerden beşinde entegre grafik birimi bulunmuyordu. Intel, uygun fiyatlı F serisi işlemciler ile daha alçak segmentlerde AMD’ye kaptırdığı pazar payını geri alabilir.

Kaynak : https://www.techradar.com/news/intels-new-9th-gen-desktop-cpus-ditch-their-integrated-gpus-to-take-on-amd

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir