Android 12 ile geri gelen özellik

Android admin 16 Okundu
sponsorlu reklam

Android 12 ile geri gelen özellik

Eğer herhangi bir sorun yaşanmazsa, bu sene içerisinde Android 12 ile karşılaşmayı bekleyebiliriz. Yazılımın yayımı hakkındaki en son söylentilere göre de Google, başlangıçta Android 11’in geliştirici ön izlemesinde – en azından Pixel telefonlarda – gördüğümüz fakat sonradan kaybolan kuytu bir özelliği geri getiriyor.

Bahsi geçen bu nitelik, geri tuşuna iki defa basmayı gerektiriyor. 9to5Google kadar görülen bilgiye göre bu kısa yol, nasıl kullanmak istediğinize emrindeki olarak Google Assistant’ı açabiliyor, ekran görüntüsü alabiliyor, medya oynatmayı başlatıp durdurabiliyor, telefonun bildirimlerini gösterebiliyor ya da son kullanılan uygulamalar görünüşünü açabiliyor.

Android 11’in erken sürümlerinin bazılarında görüldükten daha sonra bu kısa yolun kaldırılması, özelliği beğenenler için üzücü olmuştu. Kod içerisinde hiçbir zaman adamakıllı etkin olmasa da, Eylül ayında Android 11 yayımlandığı sırada özellik adamakıllı ortadan kaybolmuştu.

Görünene kadar Google bir defa daha fikrini değiştirmiş durumda oysa halen bu kısa yolun işletim sisteminin son yayımında sunulacağının ya da Pixel serisine ait olmayan telefonlarda kullanılabilir olacağının garantisi bulunmuyor. Hem 9to5 Google’ın söylediğine tarafından bu nitelik için Columbus kod adı seçilmiş durumda.

Yeni haberin söylediğine kadar çift tıklama özelliğinin gerçekten Pixel 4 telefonlarda olan ve Pixel 4a, Pixel 4a 5G ve Pixel 5 telefonlarda bulunmayan eski Active Edge sıkıştırma hareketinin yerini alması planlanıyordu oysa akıcı bir şekilde kastetmek için fazla alıngan bulundu.

Görünene göre artık bu sorunlar gevşemiş durumda ve nitelik geri dönmeye hazırlanmış. Hem kişiselleştirilebilen Android’den bekleyebileceğiniz gibi eğer istemiyorsanız özelliği kapatmanız da olası.

Eğer Google geçtiğimiz yıl ile aynı takvimi takip ederse, Android 12’nin sınırlı bir geliştirici ön izlemesini Şubat ayı gibi yakın bir tarihte görebiliriz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir