Apple, 2019 yılında Hindistan’da üst segment iPhone modellerinin üretimine başlayacak

Haberler admin 141 Okundu
sponsorlu reklam

Apple, 2019 yılında Hindistan’da üst segment iPhone modellerinin üretimine başlayacak

Apple 2019 yılında, Foxconn ile birlikte Hindistan’da üst segment iPhone modelleri üreteceği bilgisini paylaştı. Apple’ın halihazırda 2017’den beri Hindistan’da üretim yaptığını belirtelim. CNBC‘nin haberine tarafından, teknoloji devi Apple 2019 yılı itibarıyla Hindistan’daki imal kapasitesini birazcık daha artırmayı planlıyor. Apple’ın bu doğrultuda yeniden uzun süredir kendisine imal ortaklığı yapan Foxconn’un Hindistan’daki koluyla çalışacağı belirtiliyor.

Apple, Hindistan’da iPhone üretimine iPhone SE ile başlamış, arkasında bu yılın başlarında iPhone 6s‘i de Hindistan’da üretmeye başlamıştı. Şimdiyse iPhone X gibi daha üst derslik modellerin de Hindistan’da üretileceği söyleniyor. Bu üretim hamlesinin Apple için oldukça mantıklı olduğunu söyleyebiliriz. Zira Hindistan hükümeti, son yıllarda yurt dışından gelen zeki telefonlar için yüksek gümrük vergileri uyguluyor.

Oysa bunun yanına, ülkedeki üretimi teşvik adına da yurt dışından gelen zeki telefon parçalarından daha düşük gümrük vergisi alınıyor. Yüksek gümrük vergisinden kurtulmak için iPhone SE ve iPhone 6s’i Hindistan’da üreten Apple bu kez şansını premium telefon modelleri için deneyecek. Çünkü geçmiş dönemdeki üretimlerden daha sonra teknoloji devi, ürünlerin Hindistan’daki satışlarından hoşnut kalmamıştı.

Foxconn, çalışmalarını ülkenin güneyindeki Tamil Nadu eyaletinin Sriperumbudur kasabasındaki büyütülecek fabrikasında gerçekleştirecek. Tesisin genişletme çalışmaları için 356 milyon dolar yatırım yapılacağı da söylentiler arasında. Yatırım ile birlikte 25 bin civarında kişiye meslek imkanı sağlanacağı düşünülüyor. Yayınlanan raporda ülkede üretilen telefonların yurt dışına ihraç edilip edilmeyeceğine dair bir bilgi yer almıyor. Şirketin bu yılın başlarında ülkede akıllı telefon pazarında ayakta kalmak için stratejisini yenilediği de iletiliyor.

Apple Hindistan iPhone

Favorilere Ekle

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir