Apple Brezilya’da para cezasına çarptırıldı

Haberler admin 13 Okundu
sponsorlu reklam

Apple Brezilya’da para cezasına çarptırıldı

Alıcı koruma kuruluşu Procon-SP, Apple’a Aralık ayında iddia edilen ihlalden bahsetti. Apple, ise CO2 emisyonlarını ve nadir toprak madenciliğini azaltacağını savunarak çevresel açısını yineleyerek yanıt verdi. Birçok müşterinin halihazırda protez şarj cihazına sahip olduğu belirtildi. Ancak ajans açık açık bu cevaptan memnun değildi.

Procon-SP icra direktörü Fernando Capez, para cezasını verirken Apple’a Brezilya yasalarına saygı duyması gerektiğini söyledi. Para cezası, aldatıcı su geçirmezlik iddialarını da kapsıyor. Apple, cihazların uzun zaman suya daldırılmaya dayanma yeteneğini öne sürmesine karşın, garanti zarfında su hasarı yaşayan iPhone’ları tamir etmeyi reddetti. Apple’dan konuyla ilgili yorum yapması istendi. Şirket, karara itiraz etmeye devam ederse para cezasına da itiraz edebilir.

Para cezası nispeten küçük ve Apple’ın parasal durumunu etkilemeyecek. aynı zamanda, Apple Brezilya’da iPhone satmaya sürdürmek istiyorsa bir taviz vermekten başka seçeneği olmayabilir. Diğer şirketler de benzer şekilde baskıya boyun eğmişlerdi. Mesela Samsung Procon-SP ile bir “armağan” yük cihazını Galaxy S21 ön siparişleriyle birlikte göndermek için bir anlaşma yaptı. Brezilya, dünyanın en büyük telefon pazarlarından biri. bu nedenle ülkenin kurallarına meydan okuyan şirketler, özenli olmazlarsa satışlarını kaybetme riskiyle aleyhinde karşıya kalırlar.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir