Apple iPad üretimini bitirecek mi?

Haberler admin 392 Okundu
sponsorlu reklam

Apple iPad üretimini bitirecek mi?

Apple’ın öncülüğünü yaptığı tablet sektöründe işler o kadar de yolunda gitmiyor. 6 – 7 sene öncesine dek tablet pazarı önemli bir çoğaltma yaşamıştı. Kullanıcıların tabletlere olan ilgisi, bu sektördeki oyuncu sayısını da önemli oranda arttırmıştı.

Akıllı telefonların ekranlarının büyümesiyle birlikte tabletlere olan alaka de ister istemez azaldı. Çünkü kullanıcıların tablet seçimindeki esas faktör, bazı oyun ve uygulamalar için daha büyük ekran kullanabilmekti.

neticede yeni çıkan plus segmentindeki telefonların daha büyük ekran ihtiyacını gidermesi, tabletlere olan ilgiyi de bitirdi. Son yıllarda yaşanan gelişmeler neticesinde tablet pazarı iyiden iyiye daraldı. Bu daralma sonucunda sektörde bir eldeki parmak sayısı değin imalatçı kaldı.

Katlanabilir ekranlı modeller sektörü ayrıntılarıyla bitirecek

Herşeye karşın Apple’ın tablet sektörüne öncülük ettiğini red edemeyiz. Hatta sektördeki daralmadan minimum etkilenen isimlerden birisi de yeniden Apple. Kesinlikle iPad modelleri eskisi değin satmıyor. Satamıyor. Ama pazarın geneline baktığımızda aslan payının yeniden Apple’ın kasasına girdiğini görüyoruz.

Son dönemde daha büyük ekranlı tabletlere yönelen Cupertino merkezli şirket, kalem ve klavye desteği ile duyurduğu modellerle PC pazarını amaç almaya başladı. Bu koşul Apple’ın ne kadar ön görülü bir şirket olduğunun da ispatı diyebiliriz. Çünkü tablet sektörünün günleri sayılı. Geçtiğimiz günlerde Samsung’un tanıttığı katlanabilir ekranlı zeki telefon Galaxy Fold, tablet sektörünün mezarına atılan birincil toprak oldu. Katlandığında normal bir telefon işlevi gören Galaxy F, açıldığında ise 7 inçi geçen ekran boyutuyla bir tabletten hallice oluyor.

Bu yalnızca bir açılış

Ayrılmış ekran özelliği tamamen tablet vari özellikler sergileyen Galaxy F, acilen telefon tablet karışımı hibrit bir yapıya sahip. Dahası katlanabilir ekranlı akıllı telefon geliştiren tek işyeri Samsung da değil. Olasılıkla önümüzdeki günlerde Mobil Dünya Kongresi’nde katlanabilir ekranlı diğer modeller de göreceğiz. çok büyük ihtimalle önümüzdeki 2 – 3 yıl içerisinde katlanabilir ekranlı telefon sayısı kayda değer derecede artacaktır. Bu da tablet pazarının önemli anlamda sonunun geldiğini gösteriyor.

Peki tablet pazarının bu değin dibe vurması en fazla kimi etkileyecek? Elbette Apple’ı. Apple hali hazırda sektörün zirvesinde yer alıyor. Dolayısıyla katlanabilir ekranlı akıllı telefonların tabletlerin yerini alması en çok iPad’i etkileyecektir. Peki tez düşen iPad satışları ardından Apple nasıl bir politika izleyecek? Açık Konuşmak Gerekirse Cupertino merkezli şirketin önünde o kadar geniş bir seçenek yelpazesi bulunmuyor.

iPad üretimi sonlanabilir

Son yıllarda tanıtılan iPad modelleri ile gördük ama Apple gaye değiştirerek PC sektörüne adım atmaya çalışıyor. Hali hazırda Mac modelleriyle PC sektöründe manâlı bir paya sahip olan Apple, iPad modelleri ile de pazar payını genişletme çabasında. Son duyurulan iPad modelleri Apple’ın tabletlerini günlük PC’lerin yerine koymaya çalıştığını net bir şekilde gözler önüne seriyor. Şüphesiz kullanıcıların bu durumu ne derece benimseyecekleri de kayda değer. Zira yeni iPad modelleri PC pazarına adapte olamazsa iPad’in üretimi adamakıllı de durabilir. Çünkü tablet kavramı artık benliğini kaybediyor.

Herşeyi bir kenara bırakırsak, Apple da çağa etap uydurabilmek adına katlanabilir ekranlı modeller üretecektir. O zaman iPhone ile iPad arasındaki fark kalmayacağı aşikar. Bugün değilse de yakın bir gelecekte Apple’ın iPad üretimini durdurması emin gibi görünüyor.

 

Yeni imajı şaşırttı

Hızla kilo verdiriyor

Fatih’in en iyi kebapçıları

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir