Apple’a yeni zararlı şoku

Dijital para Bitcoin admin 388 Okundu
sponsorlu reklam

Apple'a yeni zararlı şoku

Mac kullanıcıları daha önce de Lazarus isimli grupla karşı karşıya gelmiş ve tehdidi yakından hissetmişlerdi. anlaşılan Kuzey Koreli Lazarus siber kabahat grubu yılmamış ve bir kere daha saldırıda bulunmak üzere girişimde bulunmuş. Kasıt yeniden benzer; Mac kullanıcıları ve saldırı amacı ise, kripto para depoları.

Kripto para için siber suçlular çeşitli saldırılarda ara sıra bulunuyorlar. Windows platformu bundan en çok çeken işletim sistemi kuşkusuz. Fakat zaman zaman MacOS tarafı da tehdit ediliyor. Benzer bir girişim bu defa de tekrarlanmış durumda. Olayı ortaya çıkaran ekip ise Kaspersky araştırmacıları.

AppleJeus adı aşağı yürütülen ve Fallchill adı bahşedilen fena amaçlı yazılım MacOS makinelerini hedef alıyor. Kaspersky araştırmacılarının bahsettiğine kadar, özellikle BT şirketlerinde yer alan kullanıcıların da macOS’a büyük ilgi göstermesi, bu platformu saldırılar için cazip ayla getiriyor. Birçok geliştirici ve mühendis göre kullanılan platform, zaman zaman büyük risk altına giriyor. Bu anlamda MacOS kullanıcıları indirdikleri uygulamaların kökeninin nereye ait olduğunu iyi saptama etmeliler ve alalade yazılım kullanmaktan kaçınmalılar. Özellikle kripto ticareti yaptıkları uygulamalara büyük uyarı etmeliler.

Fallchill virüsü sisteme girdiği anda derhal aktive olmamasıyla meşhur. Bir zaman sistemi izleyen Fallchill, eğer sistemde saldırıya değecek verilerin bulunması noktasında, yeni bir güncelleme alarak aktive oluyor ve akabinde de mali bilgilerin çalınmasını sağlıyor.

Önceki HaberDaha Piyasaya Sürülmeden Korsanlar Satışa Çıkardı Sonraki HaberKalaşnikof’tan Elektrikli Araba ve Katil Robot!

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir