Apple’ın 2018 yılında satın aldığı veya anlaşma yaptığı şirketler

Haberler admin 290 Okundu
sponsorlu reklam

Apple’ın 2018 yılında satın aldığı veya anlaşma yaptığı şirketler

Teknoloji devi Apple, son dönemde Microsoft’la birlikte piyasa değeri odağında gündeme geliyor. Apple’ın piyasa değeri ara sıra Microsoft’un aşağı kalsa da şirketin genele baktığımızda birincil sırada yer aldığını belirtelim. 2018’in son günlerine girmişken, piyasa değeri bu denli yüksek olan Apple’ın 2018’de hangi şirketleri satın aldığını ve bu şirketler hakkında bilgilerimizi sizler için sıraladık.

Buddybuild

Ocak ayının başında, Apple’ın başvuru geliştirme hizmeti Buddybuild’i satın aldığı bilgisini sizlerle paylaşmıştık. Buddybuild, kullanıcı geribildirim platformu olarak hizmet veren, iOS geliştirme için yayılma ve entegrasyon araçlarına odaklanan Vancouver merkezli bir şirket. Satın almanın peşinde, Buddybuild ekibi iOS topluluğunun tamamı için geliştirici araçlar oluşturmak üzere Apple’daki Xcode mühendislik grubuna katıldı. Satın almanın hedefi, Apple’ın Xcode gelişim platformunu desteklemekti.

Silicon Valley Data Science

Bloomberg , 19 Ocak’ta Apple’ınSilicon Valley Veri Science adlı bir şirketten bir veri uzmanı ekibini aldığını açıklamıştı. Girişim, daha büyük şirketlere tahminlerini, operasyonel etkinliklerini ve alıcı ilişkilerini geliştirmek için bilgi analizi sağlamaya odaklanan bir şirket olarak tanımlanıyor. Bu da Apple kadar bütünüyle satın alınmadığı halde şirketin Silicon Valley Data Science’dan ekipleri işe aldığını ortaya koyuyor. İşe alınanlardan birinin ise şirketin CEO’su olduğu söylendi. Apple göre kiralanan Silicon Valley Veri Science çalışanlarının, şirkette çeşitli reklamlarla ilgili girişimlerde çözümsel sağlayıcısı olarak tayin yaptıkları söyleniyor.

Texture

Apple, 12 Mart’ta popüler dijital dergi distribütörü Texture’ı satın aldığını doğruladı. O sırada satın alma konusunda yorum yapan Apple’dan Eddy Cue, Apple’ın Texture ile güvenilir kaynaklardan kaliteli gazetecilik yapmasına ve dergilerin kullanıcılar için hoş planlanmış ve ilgi çekici hikayeler üretmeye devam etmesine izin verdiğini söyledi. 2019 baharında Apple’ın Texture’ı odağına bölge yeni bir gazetecilik uygulamasını yayına alacağını da hatırlatalım.

Akonia Holographics

Satın almalar açısından sessiz geçen bir yazın arkasında, Reuters başlangıçta 29 Ağustos’ta, Apple’ın Akonia Holographics olarak aşina artırılmış realite gözlükleri için lensler yapmaya odaklanan bir girişimi satın aldığını açıkladı. 2012 yılında kurulan Akonia Holographics, artırılmış realite gözlükleri için teknolojiler ve sergilerle ilgili takriben 200 patent aldı. Fon için asgari 11,6 milyon dolar topladı, ama Apple’ın şirkete ne kadar ödediği kesin yok. Apple’ın Akonia Holographics’i devralması, artırılmış gerçeklik gözlükleri veya bir nesil kulaklıklı mikrofon seti üstünde çalıştığını ortaya koyuyor.

Shazam

Apple’ın Shazam’ı satın alacağı bilgisi ilk olarak 2017’nin Aralık ayında açıklanırken, 24 Eylül 2018’e değin Avrupa’daki düzenleyici kaygılar nedeniyle anlaşmanın resmi olarak kapatılmadığı belirtilmişti. Apple, Shazam’ın bütün kullanıcılar için reklamsız olacağını söyleyerek 400 milyon dolarlık anlaşmanın tamamlandığını da duyurmuştu. Apple’ın bu satın almayla ilgili olarak iOS ve Apple Music’teki Shazam entegrasyonuna neler ekleyeceği hemen şimdi kesin değil. Ancak süre ilerledikçe daha artı şey öğreneceğimizi söyleyebiliriz.

Spektral

Fiilen ilk olarak Aralık 2017’de gerçekleşen Spektral satın alması, 10 Ekim 2018’e değin ortaya çıkmadı. İnsanları ve nesneleri dijital olarak yönlendirmek için yazılım konusunda uzmanlaşmış bir Danimarkalı teşebbüs olan Spektral’ın 30 milyon dolar karşılığında satın aldığını söyleniyor. Ama bu bilginin Apple kadar onaylanmadığını da belirtelim. Apple’ın Spektral’ı satın almasının fazla sayıda nedeni var. Teknolojisi iOS’taki kamera uygulamasına, ayrıca klipler, Final Cut Pro ve iMovie gibi uygulamalara uygulanabiliyor, bu da Apple’ın uygulamalarına gelişmiş özellikler ekliyor.

Dialog

Uzun zamandır Apple’ın arz zincirinin bir parçası olan sanki geçirgen bir şirket olan Dialog da Apple’ın bu sene satın aldığı şirketlerden biri. 10 Ekim’de Apple ve Dialog, uzun yılları kapsayan bir anlaşmayı duyurdu. Apple, anlaşmanın bir parçası olarak 300 milyon dolar peşin ödeme yapacak ve önümüzdeki üç sene baştan başa 300 milyon dolarlık satın alma sözleşmesi ödeyecek. Apple buna ilave olarak takriben 300 Dialog çalışanını da işe aldığını duyurdu. Apple ve Dialog arasındaki anlaşmanın 2019’un ilk yarısında kapanması bekleniyor.

Asaii

15 Ekim’de, Apple’ın gelecekteki hit sanatçıları çizelgeden on hafta önce tanımlayabildiğini iddia eden bir müzik analitiği şirketi olan Asaii’yi satın aldığı bilgisi paylaşıldı. Ama Apple’ın Asaii’yi satın almadığı, fakat girişimin kurucularını işe aldığı bildirildi. Apple’ın işe aldığı üç kurucunun Apple Music’te Asaii’ye benzer bir meslek yapıp yapmayacağının belirli olmadığını söyleyebiliriz. Çünkü Apple Music’te halihazırda Apple Music for Artists adı aşağı bir inceleme platformu bulunuyor.

Silk Labs

20 Kasım’da, Apple’ın kamera gibi tüketici donanımlarına sığabilecek dek hafif bir yazılım üstüne odaklanan Silk Labs’i satın aldığı açıklandı. Anlaşma muhtemelen yılın başlarında tamamlanacağı düşünülüyor. Silk Labs, 2015 yılında üç eski Mozilla çalışanı kadar, bununla beraber kullanıcı gizliliğini koruyan hafif bir yapay zeka yaratma nedeniyle kuruldu. Apple bu kapsamda yapay zekayı gizliliğe öncelik verecek şekilde kullanmayı savunuyor.

Platoon

Apple’ın 2018’deki son satın almalarından ilki iki hafta önce gerçekleşen Platoon satın alması oldu. Platoon, 2016 yılında Apple’da 15 yıldan fazla süredir çalışan Denzyl Feigelson kadar kuruldu. Müziği odağına alan girişimi Asaii’deki işe alımlarla özdeşleştirmek mümkün görünüyor.

neticede Apple’ın 2018’de yapay zekayı ve Apple Music’i odağına bölge satın almalar gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz. Apple’ın 2018’deki önemli ticari teklifleri aralarında Texture ve Shazam’ın devralınmasının yanı sıra, Dialog’la yaptığı 600 milyon dolarlık uzlaşma da yer alıyor. bununla birlikte, daha ufak satın almalar Apple’ın verilere, analitiklere ve suni zekaya alaka duyduğunu gösteriyor.

Akonia Holographics Apple Asaii Buddybuild Dialog Platoon Shazam Silicon Valley Bilgi Science Silk Labs Spektral Texture

Favorilere Ekle

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir