Apple’ın yapay zeka başkanı John Giannandrea, şirketin yönetici kadrosuna katıldı

Haberler admin 140 Okundu
sponsorlu reklam

Apple’ın yapay zeka başkanı John Giannandrea, şirketin yönetici kadrosuna katıldı

Teknoloji devi Apple’ın geçtiğimiz Nisan ayında, Google’da manâlı bir isim olan John Giannandrea‘yı kendi bünyesine kattığı haberini sizlerle paylaşmıştık. John Giannandrea, keza Google‘da keza de Apple‘da suni akıl yöneticisi olarak tayin yapıyordu. Giannandrea’nın Apple’daki görevi ise iPhone’un suni zeka odaklı kişisel asistanı Siri’yi geliştirmekti.

Apple’da Tim Cook, Jony Ive, Eddy Cue ve Angela Ahrendts‘in bulunduğu idareci ekibine hemen John Giannandrea da katılıyor. Giannandrea’nın buradaki rolü ise “Makine Öğrenimi ve Yapay Zeka Stratejisi Kıdemli Başkan Yardımcısı” olacak. Apple’ın Giannandrea’yı yönetici kadrosuna alarak yapay zekaya ne dek tartma verdiğini de anlayabiliyoruz. Giannandrea, bir araya getirdiği Siri ve Core ML ekiplerine aylardır liderlik ediyor.

Metaweb isimli bir girişimde CTO olarak çalışan Giannandrea, girişimi satın aldıktan sonradan Google’a ilk olarak 2010 yılında katılmıştı. Google’da yapay zekanın öncelikli bir rol oynamasında büyük etkisi olan yönetici, Google arama sonuçlarının geliştirilmesine öncülük etmişti.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Apple’ın John Giannandrea’yı idareci ekibine alması aslında oldukça kayda değer bir gelişme diyebiliriz. Zira bu şirketin yapay zekaya ve suni zeka odaklı ürünlere ne denli ağırlık verdiğini ortaya koyuyor. Geleceğin en manâlı unsurlarından biri olan yapay zekaya bir teknoloji devinin bu kadar tartma vermesi ise gelecekte karşımıza ne gibi ürünler çıkacağını merak etmemize niçin oluyor.

Apple John Giannandrea

Favorilere Ekle

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir