Araçlar kendi aralarında konuşabilecek

Haberler admin 12 Okundu
sponsorlu reklam

Araçlar kendi aralarında konuşabilecek

Audi etraftaki araçları uyaran bir sistem olan Araçtan Her Şeye (V2X) protokolü bugünlerde en fazla konuşulan konular aralarında. Araçların kaza yapmasındaki en büyük nedenlerden birisi de engeller ile yaşadığı bir takım problemlerdir. Örneğin herhangi bir otomobil diğer bir araca engel olabilir.

Otomotiv devi göre geliştirilen en büyük yardım sistemi ise araçların ortak konuşması oldu. Böylece kazaların büyük oranda engellenmesi amaçlanıyor. Sürüş ile alakalı tesir edebilecek az kalsın her şeye müdahalede bulunmak olası olacak.

Değişik inovasyon projeleri genel olarak tüm sektörlere uygulanıyor. Herhangi bir gelişme yaşandığında bu yalnızca açıklanmış bir sektör ile sınırlı kalmıyor. Örneğin akıllı telefonlar için geliştirilen bir pil projesi bununla beraber elektrikli vasıta alanında da kullanılabiliyor.

Sistemlerin kendi aralarında irtibat halinde olması bunun en güzel örnekleri içerisinde yer alıyor. Sıradan şartlarda makine öğrenmesi olarak adlandırılan bir sistem araçlara da geliyor. Böylece kendi aralarında konuşan otomobiller bakmak şaşırtıcı olmayacak.

Audi göre geliştirilen bu sistem araçları önceden uyaracak. Diyelim ki herhangi bir Audi aracı karşı taraftan gelen otobüsün tehlikeli olduğunu farketti. Böyle bir durumda otobüse uyarıda bulunacak. Şüphesiz bu sadece belli başı araçlarda gerçekleşmeyecek. Sisteme yerinde tüm araçlarda böyle bir inovasyon tercih edilebilir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir