Ay’a Ayak Basan İlk Kanadalı Astronot: Mars’tan Önce Ay’da Yaşayacağız

Bilim admin 329 Okundu
sponsorlu reklam

Ay'a Ayak Basan İlk Kanadalı Astronot: Mars'tan Önce Ay'da Yaşayacağız

Günümüzde uzay görevleri Mars üstünde yoğunlaşmış olsa da daha önce uzayda yürüme şansına erişmiş bir astronota göre insanlık, Mars’tan önce Ay’a gidecek ve ilk olarak orada yaşamayı öğrenecek.

İnsanın uzaya ve evrene dair açtığı kapı, Ay’ı merak etmek ve oraya gidebileceğine inanmakla başladı. Başarısız denemeler olsa da nihayetinde insanoğlu Ay’a gitmeyi başardı ve kendi gezegenine uzakta bakma fırsatı yakaladı. Ama daha sonra gözler birden daha uzağa çevrildi ve Mars ilgimizi çekti. Günümüzde de Mars insan için bir sonraki ‘yaşanabilir gezegen’ olarak görülüyor.

Oysa daha önce gezegeninden ayrılıp uzayda yürümüş bir astronot olan Chris Hadfield’e tarafından ırk ne değin Mars adı sayıklasa da oraya gitmeden önce Ay’a her yerde uğrayacak ve önce Ay’da yaşamayı deneyecek.

Hadfield, Ay hakkında demin fazla az data sahibi olduğumuzu söylüyor ve gerçekte çok da haksız sayılmaz. Ay oldukça büyük bir gök cismi ve biz sadece ufak bir kısmını ziyaret ettik. Ayrıca Ay’ın gelecekte uzay yolculukları için bir cins istasyon görevi göreceği konuları da konuşulur durumda ve bunun olması için de Ay’ı doğrusu öğrenmeli ve orada yaşama fikriyle başa çıkabilmemiz gerek.

Kaynak : https://www.express.co.uk/news/science/1065671/space-news-nasa-moon-landing-humans-live-mars-new-horizons-probe-astronaut

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir