Bilim İnsanları, İlk Kez Bakterileri ‘Avlanırken’ Görüntüledi

Haberler admin 127 Okundu
sponsorlu reklam

Bilim İnsanları, İlk Kez Bakterileri 'Avlanırken' Görüntüledi

Çok çabuk evrimleşen canlılardan olan bakterilerin, antibiyotiklere dayanıklılık kazanma yöntemlerinden olan yatay gen transferi, bilim insanları göre öncelikle görüntülendi.

Bakteriler küçük, kaygan emicilerdir. Şipşak evrimleşirler, antibiyotiklere aleyhinde direnç geliştirirler, bu yüzden onlarla başa çıkmak epeyce zordur.

Araştırmacılar ilk önce, bu mikropların seri evrim için kullandıkları mekanizmalarını filme almayı başardı. İki vibrio cholerae bakterisi, mikroskop aşağıda incelendi. Görülebildiği kadarıyla, bakterilerden birinden çıkan bir filiz, bir parça DNA kapıyor ve geri çekiliyor.

Bakteri, farklı bir organizmadan aldığı materyalleri kendi DNA’sı ile birleştirerek evrim sürecini hızlandırıyor ve buna yatay gen transferi deniyor.

Indiana University Bloomington’dan biyolog Ankur Dalia “Yatay gen transferi, bakteri türleri arasındaki antibiyotik direnci için kayda değer bir yöntem ve bu zamana değin demin görüntülenememişti” dedi. Bakterilerin yatay gen transferinde kullandıkları pili denilen kamçı güya yapı, insan saçından on bin kat daha ince, bu yüzden görüntülemesi oldukça şiddet.

Takım bu görüntülemeyi yapmak için pili ve DNA’yı flüoresan ile boyadıkları bir metot bir ilerletti. Yukarıdaki görselin sağ tarafındaki görüş, boyadıktan sonra elde edildi.

Antibiyotik direnci birkaç farklı yolla bakteriler aralarında aktarma edilebilir ayrıca yatay gen transferi de birkaç öbür yolla gerçekleştirilebilir. Bakteri öldüğünde parçalanır ve DNA’ları etrafa saçılır bunun üstüne diğer bakteriler, bu DNA’ları kavrar ve kendisininkiyle birleştirir. Eğer ölen bakterinin antibiyotiklere karşı direnci varsa, onunla birleşen bakterini de bu direnci geliştirir ve kendi yavrularına aktarır.

Bu şekilde gerçekleşen gen nakillerinde dayanıklılık, koca bir popülasyona fazla seri bir şekilde yayılır ve büyük bir problemi de gerisinde getirir. CDC’ye kadar (Centers for Disease Control), bakterilerin geliştirdiği antibiyotik direnci yüzünden ABD’de yirmi üç bin kişi hayatını kaybetti.

Bilim insanları, bakterilerin antibiyotik direnci için geliştirdikleri bu mekanizmayı tamamen anlayarak, bunu önlemenin yollarını arıyor. 

Kaynak : https://www.sciencealert.com/for-the-first-time-scientists-have-seen-bacteria-fishing-for-dna-from-dead-friends

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir