Bilim insanları organ nakli ihtiyacını bitirmek istiyor

Haberler admin 28 Okundu
sponsorlu reklam

Bilim insanları organ nakli ihtiyacını bitirmek istiyor

Maymunlardan organ çiftliği yapılması fikri işin aslına bakacak olursak böylece yeni yok. Fazla uzun yıllardan beri hayvanlar kullanılarak farklı alanlara yönlendirilmiş bilimsel deneyler gerçekleştirildi. Ayrıca ara sıra organ tedariki için kullanıldılar. Hatta önceki yıllarda hayvanların klonlanması gibi bazı deneyler yapılmıştı.

Deneylerin manâlı bir bölümünde maymunlar kullanılıyor. Fizyolojik ve diğer konularda insanlara yakın olması sebebiyle seçim ediliyorlar. Şimdi ise bilim insanları öyle bir alıştırma başlattı fakat ahlak açıdan sert tartışmalara neden oldu. Buna tarafından insan ve maymun melezi oluşturularak ondan organ alınacak.

Dünya çapında organ nakli için sıra bekleyen çoğu insan var. Laboratuvar ortamında organ üretme fikri ise bunun giderilmesini sağlayabilir. Yapılan çalışmalara göre hem insandan keza de maymundan alınan DNA molekülleri ile bir cenin oluşturulabilir. Bu embriyonun insan ile uyumlu olması bekleniyor.

Laboratuvar ortamında böyle bir uyum sağlanırsa insanlara organ nakli gerçekleştirilebilir. İnsan kök hücreleri ile maymun kök hücrelerinin birleştirilmesi aslında fazla daha iyi bir şekilde tamamlanabilir. Bilim insanları buna birincil başlarda azıcık mesafeliydi. Lakin süre geçtikçe doğrusu olası olduğu görüldü.

Birleştirilen cenin; organ ve doku üretimi sağlayabilir. Bu organ ve dokular insanlara aktarılarak gereklilik karşılanabilir. Fakat böyle bir şey bununla beraber organ çiftliği belirlemek anlamına geliyor. İşin açıkçası durum birazcık vahşet boyutunda.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir