Bilim, Uzay ve Daha Fazlasıyla 2018’e Damgasını Vuran 5 Başarılı Kitap

Haberler admin 269 Okundu
sponsorlu reklam

Bilim, Uzay ve Daha Fazlasıyla 2018'e Damgasını Vuran 5 Başarılı Kitap

Koskoca bir seneyi daha geride bırakmaya hazırlanıyoruz ve her yıl olduğu gibi bu yıl de yüzlerce yeni roman yazıldı. Tamamını peşine düşüp takip etmek ve okumak muhtemel değil, bu nedenle geride bıraktığımız yıl çıkıp dikkatleri üstüne çeken 5 başarılı romanı sizin için derledik.

Bu sene onlarca yeni film, kitap, dizi ve müzik albümü çıktı; pek fazla yeni bilimsel araştırma gerçekleştirildi, zeki telefonlar ve öteki teknolojik ürünler piyasaya sürüldü, hayatımıza yeni kavramlar girdi.

Webtekno olarak, bu senenin hayatımıza kattıklarını size aktarmaya devam ediyoruz. Bu haftaki Webtekno Kitaplık köşemizde, 2018’de yayınlanan ve dikkat çekici olduğunu düşündüğümüz 5 kitabı sizlerle paylaşacağız. 

5. Bir Astronotun Baki Yolculuğu – Jaroslav Kalfar:

Uzaya yapılan yolculukların olduğu hikayeler, her geçen gün atılan daha büyük adımlar sayesinde bundan böyle hepimiz için aşina ışık halkası geldi. Bir Astronotun Baki Yolculuğu da o hikayelerden biri. Jakub Procházka isimli bir bilim insanının aldığı astronotluk teklifi sonrası çıktığı uzay yolculuğunu anlatıyor.

Her ne kadar baki uzay boşluğunda geçse de Dünya’ya ve insanın en basit fakat en gerçek yönlerine değinen roman, 2017 senesinde kaleme alındı ve ülkemizde ilk olarak bu sene İthaki Yayınları göre yayınlandı.

Kumandanı Öldürmek – Haruki Murakami​:

Günümüz edebiyatının en başarılı isimlerinden olan Haruki Murakami’nin son eseri olan Kumandanı Öldürmek, bir dağ başında tek başına yaşamış bir adamın yıkıntıilginç ve esrarengiz hayatını konu ediniyor.

Bir yanlamasına bütün dünyayı ilgilendiren böylece çok konuya değinirken, bir yandan da Murakami’nin her romanında olduğu gibi kült müzik ve edebiyat eserlerine selamlama gönderen Kumandanı Öldürmek, Doğan Kitap tarafından Kasım ayında yayınlandı ve üzerinden hemen şimdi çok kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen, senenin en çok takdire değer eserleri arasındaki yerini aldı.

Evrim: Yaşamı ve Bütün Canlıları Daha İyi Anlayabilmek için Çizgibilim – Dylan Evans:

Evrim, günümüzün en büyük tartışmalarından, bilimin insanlarının dünyayı iyi anlamak için esas kabul ettiği konulardan biri. Bu sebeple de her birimizin evrimi iyi anlaması oldukça önemli. Dylan Evans’ın bu eseri de evrime ve yaşamın ortaya çıkışına dair aklımıza gelebilecek her türlü soruyu cevap verme için yazılı başarılı bir eser.

Eğer kafanızda evrime dair türlü sorular yankılanıyorsa, Evrim – Yaşamı ve Bütün Canlıları Daha İyi Anlayabilmek için Çizgibilim mutlaka okumanız gereken bir kitap.

Kafes – Josh Malerman:

Yayınlandığı sene bütün dünyada büyük yankı uyandıran, korku-gerilim türünü okumaktan keyif alanların listesinde birincil sıralara yerleşen Kafes, bu yıl içerisinde daha önce yayınlanmamış bir öykünün de yer aldığı bir versiyonyla yeniden basıldı.

İthaki Yayınları’nın okuyucuyla buluşturduğu roman, eğer gerilim doymuş hikayelerden keyif alıyorsanız listenize eklemeniz gerekenler aralarında. 

Suat’ın Mektubu – Ahmet Hamdi Tanpınar:

Edebiyatımızın en başarılı yazarlarından Ahmet Hamdi Tanpınar’ın, 55 yıl aradan sonra arşivler kurcalanarak ortaya çıkarılan eseri Suat’ın Mektubu, Rahatlık kitabındaki Suat karakterinin ardındaki bir intihar notu bırakarak intihar edişinin hikayesini anlatıyor. 

Tanpınar arşivlerinden çıkarılan metinler derlenerek oluşturulan eser, 2018 senesinde Türk edebiyatına dair ortaya çıkan en önemli eserlerden biri ve eğer Ahmet Hamdi Tanpınar’la tanışmadıysanız, hoş bir fırsat olabilir.

Siz de 2018 içerisinde yayınlanan ve okuyup etkilendiğiniz kitapları bizimle paylaşabilirsiniz. Webtekno Kitaplık’ın bir sonraki listesinde karşılaşmak dileğiyle, çoktan şen okumalar.

Webtekno Kitaplık’ın diğer listelerine aşağıdan göz atabilirsiniz:

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir