Bilmeniz gereken 8 Windows kısayolu

Programlar admin 158 Okundu
sponsorlu reklam

Bilmeniz gereken 8 Windows kısayolu

Klavye kısayolları bilgisayarımızı verimli bir şekilde göstermek için vazgeçemediğimiz şeylerden bir her birine. Yeni başlayan kullanıcılar her işini fare ile yapmaya çalışsa da aramızdaki emektar kullanıcılar, bu esrarengiz klavye kısayollarından sıkça faydalanıyorlar.

İpucu: İnternet’te iz bırakmadan nasıl dolaşılır?

Her PC kullanıcısının bildiği bazı klavye kısayolları tabii ki mevcut, oysa aşağıda bulabileceğiniz bu kısayolları herkesin bilmesinde fayda var…

1. Windows Logo + L

PC’nizin başından bir süreliğine ayrılıyorsaınz bu kısayol ile onu hemen kilitleyebilirsiniz.

2. Shift + Delete

Sildiğiniz dosyanın Geri Mutasyon Kutusuna gitmesini istemiyorsanız Shift + Delete kısayolu ile onu dosdoğru silebilirsiniz.

3. Alt + F6

Bir uygulamaya ait ansızın pozitif pencere açıksa, bu kısayol ile açık olan bu pencereler aralarında hızlıca geçiş yapabilirsiniz. Mesela iki öbür Word penceresinin açık olduğu durumlar gibi…

4. Shift + CTRL + N

Windows 7’de yeni bir klasör oluşturmak için Shift + Ctrl + N klavye kısayollarını kullanabilirsiniz.

5. Windows + M

Ekranınızda onlarca pencere mi açık? Win + M klavye kısayolu tamamen bütün pencereleri ödev çubuğuna küçültebilirsiniz. Tüm pencereleri geri elde etmek için Windows + Shift + M klavye kısayolunu kullanın.

6. Windows + Shift + Sol veya Sağ ok tuşu

İki monitör kullanıyorsanız Win + Shift + Sol ok tuşuna basarak şu anki pencereyi sağ ekrandan sol ekrana taşıyabilir, sağ oka basarak sol ekrandaki bir pencereyi sağ ekrana taşıyabilirsiniz.

7. Windows + 1, 2, 3…

Windows 7’de uygulamalarınızı seri erişim için ödev çubuğuna sabitleyebiliyorsunuz. Bu uygulamalara daha süratli erişim için mesela Windows + 1 kısayolunu kullanarak soldan birinci uygulamayı açabilirsiniz. Windows + 2 ikinci, Windows + 3 üçüncü uygulamayı… açacaktır.

8. Windows + T

Ödev çubuğuna sabitlenen uygulamalarınız arasında geçiş yapmak için Windows + T klavye kısayolunu kullanabilirsiniz. Kısayolu her kullandığınızda, açık olan uygulamaların bir ön izlemesi, sırayla görev çubuğunun üzerinde görüntülenecektir.

Önceki Haber2019’da Çıkacak, İzlenmesi Gereken 10 Telefon!  

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir