Binlerce yıldız kristal olabilir!

Bilim admin 112 Okundu
sponsorlu reklam

Binlerce yıldız kristal olabilir!

Güneş’in kaderi hakkındaki bazı görüşler kabul edilmiş olsa da, yeni bir araştırmanın sonucu, son yıldız ve etrafta bekleyen binlerce yıldız hakkında daha ilginç bir görüş ortaya koyuyor.

Telefonunuza ayarladığınızdan emin olun: Android 8’deki uygulama izinleri

Bu tuhaf bir bilim kurgu senaryosu değil. Bodrum Esc Nature dergisinde yayınlanan araştırma, Güneş’in sonundan önce öne sürülmemiş bir iddia içeriyor. Bildiğiniz gibi, güneş milyarlarca yıl sonra kırmızı bir deveye dönüşen ve Dünya dahil tüm iç gezegenleri yutan gökbilimciler tarafından yansıtılır. Ama sonra Güneş’in sadece beyaz bir cüceye büzüleceği düşünülüyordu. Bu araştırma aynı zamanda bu öngörülerin ötesine ışık tutuyor ve beyaz cüce safhasından sonra enerjisini tüketerek Güneş’in yavaş yavaş dev bir beyaz kristala dönüşeceğini iddia ediyor.

İngiltere’deki Warwick Üniversitesi fizik bölümünde çalışan Pier-Emmauel Tremblay, şu bulguları değerlendiriyor:

“Tüm beyaz cüceler evrimlerinin bir noktasında kristalleşecek, ancak büyük beyaz cüce sınıfındaki yıldızların bir kısmı bu sürece daha hızlı bir geçiş yapıyor, yani galaksimizdeki milyarlarca yıldız bu süreçten geçiyor, ve bu yıldızlar şimdi gökyüzünde kocaman kristaller gibi. On milyar yıldan sonra kristal cüceye dönüşeceğini düşünürsek. ”

Tremblay başkanlığındaki astronomik ekip, Escort Bodrum Avrupa Uzay Ajansı’nın Gala uydusu aracılığıyla gezegenimizden 300 ışık yılı uzakta, 15.000 potansiyel beyaz cüceyi analiz etti. Çalışma ayrıca daha önce yapmış ve beyaz cüce yıldızların esas olarak sıvı bir formdan tamamen katı bir forma kadar değişeceğini öngören çalışmaları desteklemektedir.

Tremblay devam ediyor:

“50 yıl önce farklı parlaklıkta görülen beyaz cücelerin sayısında bir artış olacağı tahmin edildi. Bu vizyonun galaksideki kristalleşme sürecindeki artışla gerçekleştiğini görebiliyoruz.”

Ölüm, bazen özne yıldız ve diğer kozmik nesneler olduğunda, güzellik kavramı ile ilişkilendirilir. Yine de, herkesin gezegenimizin yutkusunu, Güneş’in ölümünün en çok konuşulan evrelerinden biri olan kırmızı dev evresi ile birlikte geçirmek isteyeceği açıktır. Gezegenimizin yaşam kaynağı olan yıldız, yaklaşık beş milyar yıl sonra kırmızı bir deve dönüşecek ve Dünyadaki yaşamın kesin bir sonu ile karşı karşıya kalacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir