Bioshock: Rapture Şehri Kitap Değerlendirmesi

Kitap admin 299 Okundu
sponsorlu reklam

Bioshock: Rapture Şehri Kitap Değerlendirmesi
Daha bitmiş açık konuşmakta menfaat var: Oyun kitaplarını sevmem. Daha açık konuşmak gerekirse oyunların hikayelerini anlatan, senaryonun kitap haline geldiği, oyun evrenine hiçbir şey katmayan ürünleri sevemedim bir türlü. Benim kişisel fikrime göre, oyunlardan esinlenerek gelen kitaplar, filmler kendi hikayelerine sahip olmalı, o evrene yeni bir şeyler katabilmelidir.

Peki, elimizdeki Rapture Şehri isimli roman hangi kategoriye giriyor? Kesinlikle ikinci söylediğim madde dahilinde değerlendirebilirsiniz. John Shirley tarafından yazılan Rapture Şehri, oyun dünyasının en sağlam kurgularından birini alıyor ve ona kendi yorumunu katarak olağanüstü bir başlangıç hikayesi oluşturuyor.  Kuşkusuz burada söz konusu olan Bioshock olduğu için bununla birlikte büyük bir eksiği de kapatıyor.

Bioshock: Rapture Şehri Kitap DeğerlendirmesiVideo oyunları içerisinde Rapture şehrinin tekinsiz kokusunu fazla fazla solumuş olsak da sıfır noktasına gittiğimizde Ken Levine ve ekibi her zaman bizi hüsrana uğratmayı seçti. Olayların nasıl karıştığını biliyoruz, oyunda hatırladığımız distopyaya nasıl ulaştığımızın farkındayız lakin işlerin nasıl başladığı defalarca bir yerde cevaplanmamış -daha açık konuşmak gerekirse bütün cevaplanmamış- soru olarak kalmıştı.

Infitine daha genel sorulara yanıt bulmayı seçerken, Columbia şayet hikayenin de barındırdığı pilot twist’lerden dolayı bir şekilde kendi açılış hikayesine kavuşmuştu. Öteki tarafta Adrew Ryan gölgelerin arkasından çıkıp, yüzünü gösterdiğinde bile bir takım şeyler bu esrarengiz adamın ardında kalıyordu. İşte Rapture Şehri o gölgelerin arasına dalıyor ve bizi o çok merak ettiğimiz kuruluş hikayesine götürüyor. Daha açıkçası Andrew Ryan denilen hayalperestin düş dünyasına gezi yapmamızı sağlıyor.

Bioshock: Rapture Şehri Kitap DeğerlendirmesiOyunları oynamış olanlar bilir: Bioshock önemli bir siyaset ve din eleştirisidir. Hatta defalarca dile getirdiğim gibi oyun dünyasında nadir bulunan “derdi olan oyun” sınıfındadır. Ken Levine ve ekibinin size açıklamak istediği şeyleri uyarlamak için kullandıkları bir araçtır. İşte o eleştirinin birincil bölümüne Rapture Şehri ile şahit oluyoruz.

1 Eylül 1939 tarihinde Almanya’nın Polonya’yı işgali ve hemencecik peşinde İngiltere ve Fransa’ya savaş duyuru etmesiyle II. Dünya Savaşı resmen başlamıştı. Altı sene boyunca süren kanlı işlem son bulduğunda, ardında şayet bugün bile yaraları sarılamayan tonla zarar bıraktı. Roosevelt’in siyaseti ve Amerika’nın yeni sistemi çoğu insanın şikayet edeceğini boyutlara ulaştı. Savaş sonrası siyaset ve ekonominin dünya çapında bir kriz halinde olduğunu düşünürsek özellikle ücret konusunda yüzbinlerce insanın isyanda olduğunu tahmin etmek zor yok.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir