Bir simge işte böyle doğdu

Haberler admin 142 Okundu
sponsorlu reklam

Bir simge işte böyle doğdu

Nükleer Sığınak Simgesi Böyle Doğdu!

Fallout oyunlarından birini mutlaka oynamışsınızdır veya en azından bu simi duymuşsunuzdur. Oyunun adeta kendisi dek çekici olan simgesi fiilen ABD’de halen kullanılmakta olan nükleer barınak işaretinden başka bir şey yok. Peki bu son derece garip ve başarılı simgenin kökenleri nerelere dayanıyor?

Ipucu: İnternet’te iz bırakmadan nasıl dolaşılır?

İçeri içten sarı renkli üç adet üçgenin bir daire içerisinde bir araya gelmesi ile oluşturulan bu simgenin kökenleri soğuk savaş dönemine kadar uzanıyor. Sovyetler Birliği’nin her an bir nükleer saldırıda bulunacağı paranoyasına kapılmış olan dönemin Amerikan halkı ve devlet yöneticileri için olası bir saldırı durumunda nereye saklanabileceklerini kolayca bulabilmeleri için bu dikkat çekici tasarlandı.

ABD ordusuna ast çalışan bir sivil olan Robert W. Blakeley çevrede fazla eksik ışık varken bile işaretin risk anındaki halk göre kolaylıkla görünebilmesi gerektiğini söyledi ve bu maksat için açık sarı renk tercih edildi. Tasarım içinse profesyonellerden yardım alındı ve Blair Inc adlı bir grafik tasarım firmasının sunduğu 9 alternatif arasında bu sayfada da gördüğünüz şekil seçildi.

Çoğunlukla radyasyon işareti ile karıştırılsa da, radyasyon işareti nükleer sığınak işaretinden farklı olarak üç adet üçgenin ortalarında bir dairesel ile açıklama edilir.

Önceki HaberWi-Fi Teknolojisinin Geleceği  

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir