Bu hafta Gaming İstanbul’da!

Donanım admin 213 Okundu
sponsorlu reklam

Bu hafta Gaming İstanbul'da!

Önceki yıllarda sinema endüstrisini geride bırakarak misafir etme alanında ikinci sıraya yerleşen oyunlar, Reuters’in raporuna kadar 2018’de TV ve Netflix, Amazon Prime vb. çevrimiçi TV yayınlarını da geride bırakarak en popüler ve yüksek kazanç elde eden gösteri kategorisi olmayı başardı.

Telefonunuzda mutlaka ayarlayın: Android 8’deki uygulama izinleri

Hollywood’dan sonradan Netflix de oyunlara yenildi

116 milyar dolar kazanç ile birinci sıraya oturan oyunları, 105 milyar dolar ile TV, 41 milyar dolar ile sinema, 17 milyar dolar ile müzik izliyor. Oyun endüstrisi 2017’den 2018’e yüzde 10,7 çoğaltma yaşarken, TV gibi diğer hizmetlerde ortalama yüzde 8 düşüş yaşandı. Bunun arkasından en büyük sebeplerden birisi olarak, Çin’deki oyun pazarının dünyaya açılması gösteriliyor.

Daha önce ülkemize girişini GAMING İSTANBUL‘da duyuran Tencent gibi oyun devlerinin oyun mağazalarını dünyaya açmaya başlamasının yanı sıra, bir fenomene dönüşen Fortnite adlı Battle Royale oyununa da raporda atıf yapılıyor. Dünyada 200 milyon kişinin oynadığı oyun, Türkiye’de de milyonlarca oyuncuya sahip.

Türkiye genç nüfusu ile oyunda öncü olabilir

2019013021392939685.jpg Türkiye genç nüfusu ile oyunda öncü olabilir

GAMING İSTANBUL Marka ve Pazarlama Yöneticisi Meriç Eryürek, konu hakkında şöyle konuştu: “Türkiye, dünya oyun sektöründe azar azar kayda değer bir pazar halini alıyor. Nüfusumuzun %51’i 25 yaşın aşağı ve bu gençler internet, oyun dünyasının içine doğdular. Oyun kâğıda dökmek, tasarlamak, onlar için albenili meslekler. Türkiye, bu gücüyle şu anda bölgedeki en çabuk çoğalan 3. pazar konumunda. Pazar büyüklüğü yaklaşık 1 milyar dolar ve geçtiğimiz yıl pazar büyümesi %24,7 olarak ölçüldü. Yerli oyun firmaları, dünya pazarında büyük başarılar elde ediyor. Ticaret Bakanlığımızın yaptığı açıklamaya göre, ihracatımız 2018 yılında 1 milyar 50 milyon dolar oldu. Bu fazla ciddi bir gelişme.”

Dijital davet ve oyun dünyasını her yıl buluşturan GAMING İSTANBUL, Hepsiburada’nın ‘Destansı Sponsor’luğu ile gerçekleştirilirken, fuarda Playstation, Epic Games, Epin – YesilyurtGame, Omen by HP, Aral, Redbull, Dell Alienware, Vodafone Freezone, XDRIVE, setimedia, LaSalleCollege, 13 Aksesuar gibi şirketler yer alacak. Fuarın bileklik sponsoru InGame Group – Zula, B2B Nadir Sponsoru Xsolla, buluşma sponsoru Inlingo, Indie Lounge sponsoru ise Unreal Engine olacak.

GAMING İSTANBUL’da stantların, alışveriş ve ağırlama alanlarının yanı sıra, aşağıdaki internet yayıncıları ve ünlüler hayranlarıyla buluşacak:

Fortnite standında 1-2 Şubat tarihlerinde saat 12:00-16:00 arasında Batuhan Bozkan (Videoyun), Batuhan Büyükakkan (Platen), 1 Şubat’ta 13:00 – 15:00 arasında Cantuğ Özsoy (UNLOST), 2 Şubat’ta 13:00 – 15:00 aralarında Tuna Akşen (PintiPanda), 12:00 – 14:00 arasında Ferit Karakaya (wtcN), 14:00 – 16:00 arasında Kemal Can Parlak (Kendine Müzisyen) Aral standında 31 Ocak – 3 Şubat aralarında Just Dance Dünya Şampiyonu Umutcan Tütüncü, Omen by HP standında 2 Şubat Necati Akçay (Zeon) Fox Gaming ile Tuana Yılmaz (Poppiceyn)

Cosplay’de toplam 20 bin TL ödül

Kostüm ve aksesuarlarıyla dijital oyun ve davet dünyasının ünlü karakterlerini en iyi yansıtanlar, GIST Cosplay yarışmasında büyük ödülü kazanma şansını yakalayabilecek. Toplam 10 bin TL ödüllü yarışmada Issabel Cosplay & Other, Calypsen Cosplay, Anastasia Komori gibi meşhur isimlerin yanı sıra yarışmanın geçen yılki kazananı Âlem Yallı jüri koltuğuna oturacak.

Fortnite standında da toplam 10 bin TL ödüllü cosplay yarışması düzenlenirken, fuarın bileklik sponsoru olan InGame Group – Zula, tüm ziyaretçilere popüler yerli FPS oyununda 10 TL’lik bedava kredi armağan edecek.

Önceki HaberApple’ın Hamlesi Google Uygulamalarını Bozdu Sonraki HaberGalaxy S10 Plus’tan Birincil “Devlete Ait” Manzara Sızdı

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir