Buzdolabı bilgi mi sızdırıyor?

Haberler admin 198 Okundu
sponsorlu reklam

Buzdolabı bilgi mi sızdırıyor?

Japonya’da 2017’de gerçekleştirilen siber saldırıların yarısından fazlasında akıllı cihazlar hedeflendi veya kullanıldı. Bu durum yetkilileri harekete geçirdi. Ülkenin ulusal yayın kuruluşu NHK World’in yaptığı duyuruya göre Japonya, ülkede bulunan yaklaşık 200 milyon nesnelerin interneti (IoT) cihazının güvenliğini deneme etme amaçlı bir planı onayladı.

Denetim nasıl işleyecek?

Varsayılan ve yaygın olarak kullanılan şifrelerin listeleriyle donatılmış olan Japonya Ulusal Data ve Irtibat Teknolojisi Enstitüsü (NICT) çalışanları, rastgele seçilen akıllı cihazlara giriş yapmaya çalışacaklar. Keza konut hem de meslek ağlarındaki router cihazlar ve web kameraları, Şubat ayı içinde başlayacak olan bu büyük ölçekli penetrasyon testi dahilinde ilk olarak incelenecek. Bu kurum sonradan internet servis sağlayıcıları ve yerel yetkililerle çalışacak; böylece güvenli olmayan cihazların sahipleri bilgilendirilebilecek ve zeki teknolojilerin kontrol altına alınması sağlanacak.

Router güvenliğine dikkat çekmişti

Savunmasız IoT cihazlarıyla ilişkili tehditler, geçen yıl VPNFilter olarak bilinen kötü amaçlı bir yazılımla yakın zamanda deneyim edildi. Yarım milyon router cihazı tehlikeye atılmış, ve ABD Federal Araştırma Bürosu (FBI) konuyla ilgili uyarıda bulunmuştu. ESET de “modeminizi kapatıp açın“ diyerek, geçici bellekte saklanan bu tehditin silinmesine karşın birincil önlemi paylaşmıştı.

Beş sene her tarafında devam edecek

Kasım 2018’de kabul edilen bu büyük ölçekli testin önünü açan yasa, beş yıllık bir süreyi kapsayacak. Tokyo, 2020’de Yaz Olimpiyatları’na konut sahipliği yapacak ve kuşkusuz, her büyük milletlerarası etkinlikte olduğu gibi burada da korkutma aktörleri tekrar etkin olmaya çalışacak. Japonya Ulusal Veri ve Iletişim Teknolojisi Enstitüsü, IoT cihazlarının 2017’de Japonya’da saptama edilen siber saldırıların yüzde 54’ü kadar hedeflendiğini açıkladı.

Gizlilik kaygısı var

Proje esnasında toplanan verilerin güvenliği, veri kayıplarıyla ilgili konuların artan bir şekilde sıklaştığı bir süreçte ayrı bir üzüntü kaynağı haline geldi. Gelişmeler üzerine NICT araştırmacısı Daisuke Inoue, NHK World’e yaptığı açıklamada, kurumun herhangi bir bilgi sızıntısını durdurmak için elinden geleni yapacağını ifade ederek endişeleri gidermeye çalıştı.

Lahti açınca öldüler!

Efsane dönüyor

O ilde de görüldü

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir