Call of Duty Warzone’da Neo-Nazi sembolü

Haberler admin 28 Okundu
sponsorlu reklam

Call of Duty Warzone'da Neo-Nazi sembolü

Call of Duty: Warzone amblemlerinden birinde kullanılan bir simge, Neo-Nazi grupları göre benimsenen bir sembole çarpıcı şekilde benziyor. Spesifik olarak, söz konusu CoD sembolü, aslen 2014’teki Rus-Ukrayna savaşının ilk aylarında kurulan fazla sağcı Ukrayna ulusal muhafızı Azov Taburu tarafından kullanıldı. Oyundaki amblem ise buradan ilham gücenmiş gibi görünüyor.

Call of Duty Warzone Neo-Nazi amblemi

Laf konusu amblem, en azından 2020’nin başından beri oyunda bulunan 11 dolarlık bir kozmetik paketi olan Chimera Pack’te bulunuyor. Birçok Warzone amblemi gibi bu da kanatlı bir yaratığın -Gargoyle- ardından görünmeye başlıyor. Sembol mor/sarı renklerinden oluşuyor. İlk defa dün Warzone’un resmi subreddit sayfasında bir kullanıcı kadar belirtildi.

Call of Duty Warzone'da Neo-Nazi sembolü

Yukarıdaki görselde de görebileceğiniz gibi solda Chimera amblemi, sağda ise bir Azov Taburu logosu bulunuyor. Aradaki benzerlik ise çarpıcı şekilde fazla. Her iki amblemde de karşılıklı olan simge, Hitler’in 2. SS Panzer Bölüğü dahil almak üzere İkinci Dünya Savaşı esnasında Nazi partisi tarafından yaygın olarak benimsenen bir Cermen sembolü. Wolfsangel adındaki bu amblem sonradan Aryan Nations gibi Neo-Nazi grupları göre benimsendi.

Chimera paketi, bir terör örgütünü devirmek için oyunun başlıca karakterleriyle birlikte dahil olan Rus silah tüccarı ve bir Modern Warfare karakteri olan Nikolai’yi içeriyor. Ancak terör örgütünün üyelerinden biri de Ukraynalı karakter Yegor olarak karşımıza çıkıyor. Chimera paketini satın aldığınızda özgün bir kıyafet ile gelen üç operatörden biri Yegor. aynı zamanda üzerinde sembolün kendisini taşımayan tek operatör de yeniden kendisi.

Call of Duty Warzone'da Neo-Nazi sembolü

Orijinal Reddit gönderisinin muhabere ettiği gibi, Warzone amblemi Azov Taburu sembolüyle benzer renk şemasını kullanıyor. Aradaki benzerliği yalanlamak sahiden zor. Hali hazırda Activision için bu konu üzerine üretilmiş bir yorum yok. Peki niçin birçok oyunda karşımıza çıkan Svastika yerine Wolfsangel sembolü seçilmiş? Bir yanılgı sonucu bile olabilir. Chimera paketi, içinde Farah Karim’i de barındıran bir anti-kahramanlar paketidir diyebiliriz. Sembolün yanlışlıkla eklenmiş olması bile olası. Gelişmeleri peşine düşüp takip ederek sizlere en çabuk şekilde ulaştırmaya çalışacağız. Sizler de görüşlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir