Cambridge Üniversitesi’nde Yazılım Gerektirmeyen Bir Robot El Geliştirildi

Haberler admin 168 Okundu
sponsorlu reklam

Cambridge Üniversitesi'nde Yazılım Gerektirmeyen Bir Robot El Geliştirildi

Robotlarda karşılaşılan en büyük zorluklardan biri, insan elinin yapabildiği hareketleri gerçekleştirmenin çok güç olması. Cambridge Üniversitesi’nde yapılan çalışmalarda piyano bile çalabilen bir robot el geliştirildi.

İnsan elinde yer alan eklemlerin, tendonların, bağların, kasların ve daha birçok unsurun robotlara aktarılmasının fazla güç olmasından dolayı, robot ellerinin haraket kabiliyeti hala istenilen düzeyde değildi. Cambridge Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, keza robot ellerinin tasarımını basitleştirmek hem de eli kontrol etmek için gereken yazılımı ortadan uyandırmak için yeni bir robot el ilerletti. 

3 boyutlu yazıcı kullanılarak basılan robot elde, bağların görevini yapan yumuşak malzemeler de kullanıldı. En zorlama görevlerden biri olan piyano çalmanın üstesinden gelen robot el, Python ile programlanmış bir UR5 robotik kol ile birlikte kullanılıyor. Herhangi bir hidrolik sistem içermeyen robot el, şimdilik basit melodileri çalabiliyor.

Kullanılan 3 boyutlu printer doğruca, kemiklerin aralarında olan ve hareket esnekliği sağlayan bağların yumuşaklığı, gerçeğe yakın şekilde ayarlanabildi. Projenin başındaki ad olan Dr. Fumiya Iida, beyinimizin hareket kontrolü olmasa bile ellerimizin, bağlar ve kemiklerin yapısı bir uçtan bir uca bazı hareketler yapılabilidiğini, çalışmalarında da bunu simule etmeyi başardıklarını açıkladı. 

Piyano tuşlarına eklenen sensörler bir uçtan bir uca, basınçları ölçüp Arduino yardımıyla dijital ortama aktaran ekip, aynı zamanda robot elin verimliliğini de test ediyor. Yapılan testlerden elde edilen sonuçlara kadar, üretilen robot el en az denetleme maaliyeti ile en fazla hareket performansı sunuyor.

Daha gelişmiş robot eller olsa da enerji verimliliği sağlayıp aynı zamanda ekstradan yazılım gerektirmeyen bu robot el, gelecekte üretilecek yeni tasarımlara öncülük edebilir. Science Robotics dergisinde yayınlanan araştırmanın detaylarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. bununla beraber robot elin piyano çaldığı videoyu da aşağıdan izleyebilirsiniz.

Kaynak : https://newatlas.com/cambridge-piano-robot-hand/57795/

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir