Casper Vai G3’ü masaya yatırıyoruz

Haberler admin 153 Okundu
sponsorlu reklam

Casper Vai G3'ü masaya yatırıyoruz

Bu yazımızda son dönemde TV’de aralıksız reklamları dönen bir modeli mercek altına alıyoruz. Evet, Casper Via G3’deri bahsediyoruz. Fiyatı 1300 TL ile 1600TL arasında değişen Casper Via G3 alınır mı? Şu Anda dilerseniz bu sorunun yanıtını arayalım.

Bir yerli telefon klasiği; MediaTek yonga seti

Ülkemizde üretilen akıllı telefonlara baktığımızda ağırlıklı olarak MediaTek yonga setlerinin kullanıldığını görüyoruz. Peki niçin Qualcomm ya da Samsung yerine MediaTek’in yonga setleri seçim ediliyor. Bu sorunun yanıtı son derece basit. Çünkü MediaTek yonga setleri Qualcomm veya Samsung’un yonga setlerine nazaran fazla daha ucuz.

Şüphesiz bu ucuzluğun bir takım handikapları da yok değil. Bilhassa orta segmentteki MediaTek yonga setleri, yoğun bir önem aşağı hızlı bir şekilde ısınıp, önemli oranda performans kaybına uğrayabiliyor.

Tam olarak da bu sebepten ötürü global pazarda önemli bir paya sahip olan üreticiler, çok zorda kalmadıkça MediaTek yonga setlerini seçim etmiyorlar. Ama bizim ülkemizde bir MediaTek trendidir almış başını gidiyor.

Hemen mercek altına alacağımı Casper Via G3 de öyle fazla diğer yerli modeller gibi MediaTek imzalı bir yonga setinden şiddet alıyor.

Orta segment için ideal özellikler

Casper Via G3, MediaTek’in MT6762 yonga setinden zor alıyor. Bu yonga seti GPU tarafında PowerVR GE8320 çipinden faydalanıyor.

Sistemini 3GB RAM ile destekleyen telefonun dahili depolama alanı ise 32GB. Dilerseniz bu alanı akıl kartı ile 256GB+32GB’a dek yükseltebiliyorsunuz.

Telefon 3260 mAh kapasitesine sahip ortalama bir bataryadan besleniyor. HD+ çözünürlükte 6.22 inçlik IPS LCD ekranla gelen telefon çentikli tasarımıyla dikkat çekiyor. Yüzde 81.2 ekran vücut oranına sahip olan telefon bu anlamda hayli iddialı diyebiliriz.

Arka tarafında 13MP’lik esas kamerası bulunan telefonun ön kamerası ise 8MP. Kutudan ilk çıktığında Android 8.1 Oreo ile çalışan Casper Via G3, hemen şimdi de belirttiğimiz üzere 1300TL ile 1600 TL aralarında bir etikete sahip.

Peki Casper Via G3 alınır mı?

Gelelim işin en önemli yanında. Casper Via G3 alınır mı? Açık konuşalım. MediaTek’in MT6762 yonga seti o kadar de övülen bir yapıya sahip yok. Isınma sorunları, performans düşüşleri ara sıra kullanıcıların canını sıkabiliyor.

Fakat Casper’ın Via G3 için belirlediği fiyatı göz önüne alacak olursak bu eksi görmezden gelinebilir. Eğer Casper bu telefon için 2000TL ya da üzeri bir aidat talep etseydi, size ayrı alternatiflere göz atmanızı öğüt edebilirdik.

Ama 1300TL civarına alabileceğini öyle artı telefon modeli bulunmuyor. Dolayısıyla Casper Via G3, çentikli tasarımı ve 1300TL’lik fiyatıyla alınabilir. Özet Çıkarmak icabında, Casper Via G3 alınır mı sorusunun yanıtı evet diyebiliriz. Şüphesiz bu fiyat dolaylarında yer alan Xiaomi Mi A2 Lite modelini de göz ardı etmemenizi tavsiye ederiz.

 

Faydası saymakla bitmiyor

İki ülkeye korkutan uyarı

Salah’ın annesini kızdıran fotoğraf

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir