CD Projekt’in çalınan dosyaları 1 milyon dolar ile açık artırmaya çıktı

Oyun Hileleri admin 11 Okundu
sponsorlu reklam

CD Projekt'in çalınan dosyaları 1 milyon dolar ile açık artırmaya çıktı

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde CD Projekt RED bir siber saldırı ile aleyhinde karşıya kalmıştı. Fidye yazılımı ile verileri çalınan şirkete hackerlar tarafından “48 saat içinde bizimle anlaşmaya yanaşmazsanız bütün verilerinizi internete yayarız” biçiminde tehditler gelmişti. Bunun üstüne şirket yaptığı resmi bir açıklama ile hiçbir şekilde hackerlar ile anlaşmaya varmayacağını, bunu yasal ve yasal bir işlem içerisinde ilerleteceklerini söylemişti. Hemen gelen bir rapora tarafından Witcher 3 ve Cyberpunk 2077 kaynak kodları ilk önce edinmek üzere firmanın bütün dökümanları açık artırmaya çıkmış durumda.

Witcher 3 ve Cyberpunk 2077 kaynak kodları EXPLOIT forumlarında satılıyor

Tom’s Hardware’e kadar (vx-underground yoluyla) Witcher 3’ün olasılıkla PS5 ve Xbox Series X / S için yayınlanmamış bir sürümünü de içerdiği söylenen tüm dosyalar, EXPLOIT forumlarında 1 Milyon Dolarlık bir açılış teklifiyle açık artırmaya sunulmuş. Açık arttırmayı ummak istemeyenlere ise doğruca 7 Milyon Dolar karşılığında bütün dosyaların verileceği söylenmiş. HelloKity adındaki bir grubun gerçekleştirdiği bahis edilen fidye yazılımı saldırısı CDPR’a büyük hasar verecek gibi görünüyor. Keza hali hazırda Gwent kart oyununun kaynak kodunun çevrimiçi olarak birkaç foruma yayıldığı ve sızdırıldığı bildiriliyor.

Witcher 3 ve Cyberpunk 2077 kaynak kodlarının da bu şekilde sızdırılması Polonyalı geliştirici şirket için oldukça güvenli olmayan. CDPR ilk kez Pazartesi günü yaptığı bir yorumlama ile bu siber saldırının kurbanı olduğunu duyurmuştu. Geliştirici yaptığı açıklamada bir takım iç sistemlerinin tehlikeye atıldığını ve “kayıtlı verilerin” çalındığını söylemişti. Bunun yanı sıra hackerlar bıraktığı bir fidye notunda bahsedilen oyunların kaynak kodlarının yanı sıra şirketin muhasebe, hukuk ve daha da fazlasıyla ilgili verilerini çaldıklarını söylemişlerdi. Eğer 48 saat içinde şirket kendileriyle anlaşmazsa, siber suçlular içeriği satacaklarını ya da sızdıracaklarını söyledi.

Witcher 3 ve Cyberpunk 2077 kaynak kodları açık artırmaya çıktı

CDPR, saldırının arkasındaki kişilerin taleplerine boyun eğmeyeceğini ve pazarlık yapmayacağını belirterek, bunun nihayetinde tehlikeye atılan verilerin açığa çıkmasına yol açabileceğini kaydetti. Bağlı bu tehlikeli açıklamanın ardındaki “Bilhassa ihlal nedeniyle etkilenebilecek herhangi bir tarafa başvurarak, böyle bir açıklamanın sonuçlarını hafifletmek için gerekli adımları atıyoruz” diye yeni bir yorumlama ile tehlikede olan tarafları rahatlattı. aynı zamanda “Halen olayı araştırıyoruz, ancak şu anda bildiğimiz kadarıyla -ele geçirilen sistemlerin oyuncularımızın veya kullanıcılarımızın bireysel verilerini içermediğini doğrulayabiliriz” dediler.

Eski çalışanları için de bireysel verilerine erişildiğine dair delil bulamayan CDPR yine de dikkatli olmalarını söylüyor. Peki sizler bu siber atak olayı hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir