Çin, Öğrencilerin Okulda Olup Olmadığını Gösterecek Akıllı Üniformalar Kullanacak

Haberler admin 163 Okundu
sponsorlu reklam

Çin, Öğrencilerin Okulda Olup Olmadığını Gösterecek Akıllı Üniformalar Kullanacak

Çin Hükümeti yapılan son akıllı üniformaları okul çocukları üstünde kullanmaya başladı. Çocukların mektep saatlerinde okulda olup olmadığını tespit eden ünifroma ile ilgili detaylar haberimizde.

Ne olursanız olun Çin’deyseniz, sonuçta büyük çapta işleyen bir bilgisayarın parçası olabilirsiniz. Mektep çağındaki çocuklar bile Çin’de uygulanan baskıcı rejimden kaçamıyorlar. Çin’in güney bölgesinde yer alan bir kentte öğrenciler için akıllı kıyafetler giyme zorunluluğu getirildi. Kıyafetlerde okula girip çıktığınızı anlayacak sensörler buluyor. Okula giriş ve çıkış saatlerinizi dosdoğru, hem okula ayrıca ailenize haber veriyor. Eğer izin verilmeden çıkarsanız sesli alarm sistemi çalışmaya başlıyor ve herkes sizin okuldan kaçtığınızı anlıyor.

Bu basit kıyafeti çıkarır ya da değiştirip kaçarım diyenler için de üzücü haber var. Üniformalarda yüz tanınma sistemi ile eşleşme yapılıyor. Eğer eşleşme sağlanmazsa tekrar alarm çalıyor. Bu üniformalardan kurtulmak adeta imkansız. 500 yıkamaya dek sağlam kalan sistem, yüksek sıcaklıklarda da bozulmuyor.

Eğer gizlilik ile alakalı sorunları olan biriyseniz bu sistem sizin için bütün manasıyla kabus gibi görünüyor. Şimdilik en iyi haber mektep saatlerinden daha sonra çocukları takip etme özelliği kapatılabiliyor. Ama ileride ne olacak, hükümet ne yerine getirmek isteyecek bunları bilemiyoruz

Kaynak : https://www.engadget.com/2018/12/29/china-smart-school-uniforms/

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir