Çin’de gen deneyi problemi!

Bilim admin 143 Okundu
sponsorlu reklam

Çin'de gen deneyi problemi!

Çinli araştırmacıların aldığı karara göre Dünya’nın birincil genetik olarak değişmiş bebeklerini oluşturmaktan sorumlu olan bilim adamı hükümet yasaklarını çiğnedi ve dolandırıcılığa karıştı. Bu yüzden de He Jiankui, ve kendisine yardımcı kişiler, güvenlik otoritelerine teslim edilecek ve “ciddi bir şekilde cezalandırılacak.”

Telefonunuzda mutlaka ayarlayın: Android 8’deki başvuru formu izinleri

Guangdong Bölgesi’ndeki yetkililer He’nin aktivitelerinin ön incelemelerini tamamladılar ve bilim adamını “bireysel ün ve gelir amacıyla” federal kanunları çiğnemek ile suçladılar. Ayrıca He’nin sahte belgeler oluşturduğu, laboratuvar çalışmalarında sahtecilik yaptığı ve dar bir şekilde kendi projesine kaynak oluşturarak başka bilim adamlarını da işe aldığı belirtiliyor. He ve isimlendirmeyen diğer kişiler “kamusal güvenlik otoritelerine teslim edilecek” ve “kanuna göre ciddi bir şekilde cezalandırılacaklar.”

He, geçtiğimiz Kasım ayında Hong Kong’taki İkinci Milletlerarası İnsan Genomu Düzenlemesi Zirvesi’nde yaptığı konuşmada kalıtımsal olarak değiştirilmiş ikizlerin doğumunu duyurarak Dünya’yı şaşkınlığa uğratmıştı. Bilim adamı, CRISPR/Cas9 gen düzenleme aracını kullanarak insan embriyolarını değiştirdiğini ve sonra annenin rahmine yerleştirdiğini söylemişti ve bu da Çin kanunlarına tarafından yasal olmayan bir prosedür oluyor. Lulu ve Nana olarak adlandırılan ikizlerin, belirtilmiş bir genin silinmesi sebebiyle HIV’e bağışıklıkları olduğu söyleniyor fakat bu düzenlemenin işe yarayıp yaramadığı veya ikiz kızların uzun süreçte bu yüzden afiyet sorunları yaşayıp yaşamayacakları az önce emin yok.

Yapılan eleştirilerin aralarında araştırmanın çabuk bir şekilde ve gözetimsiz yapıldığı, ve He’nin olağan kanallardan kaçındığı gibi suçlamalar bulunuyordu. Deney, ayrıca CRISPR teknolojisinin az önce yeni geliştirilmekte olması hem de kanıtlanmayan düzenlemelerin ileride çocuklara geçmesinin olası olmasından nedeniyle ahlak gözükmüyor. Söylenilene göre He, Hong Kong zirvesi peşinde konut hapsine alınmıştı.

He’ye yöneltilen suçlamaların kötü oldukları belirli ancak bu son karar fazla daha fena gözüküyor. WSJ’nin de belirttiği üzere bu karar ile Çin hükümeti ilk olarak ikizlerin doğumunu doğrulamış ve He’nin akıbeti hakkında ilk ipuçlarını vermiş oldu. Diğer Taraftan, deney hakkında daha fazla can sıkıcı data ortaya çıkıyor.

Guangdong araştırmacılarının Xinhua Haber Ajansına söylediklerine tarafından proje Haziran 2016’da sahte bir ahlak analiz sertifikası ile başladı. Söylenilene kadar Mart 2017 ve Kasım 2018 aralarında yapılan deneye sekiz gönüllü çift katıldı. Deneydeki erkeklerin tamamı HIV pozitif için deneme (projenin amacı bebeklerin HIV’e bağışıklık kazanmaları ve HIV sahibi bir ebeveynden korunmalarıydı) edildi. Gönüllülerin ikisi hamile kaldı ve ikizlerin doğumu ile sonuçlandı. Raporlara tarafından bir kadın hâlâ hamile, çiftlerden biri deneyden ayrıldı ve diğer beş çiftin çocuğu olmuyordu. Xinhua’nın söylediğine göre bebekler ve gebe gönüllü acilen sıhhat görevlilerinin gözetiminde bulunuyor.

Söylenilene göre He, HIV-artı şahısların destekli üremeden yasaklı olmaları dolayısıyla sahte kan testleri kullanmıştı.

He ve yardımcı olan diğer kişiler kamusal emniyet yetkililerine teslim edilecekler ancak daha fazla ayrıntı verilmiş yok. Bundan daha sonra He’nin mahkemeye çıkacağı ve kendisine savunma hakkı tanınacağı varsayım edilebilir fakat ön çözümleme raporunun bulgularına bakıldığında, fazla pozitif şansı var gibi gözükmüyor. Çin şu anda yolsuzluk ve sahtecilik üstüne odaklanmış durumda ve bu davanın öne çıkan profili düşünüldüğünde, He ve beraberindekilerin geri kalanlar için misal olacak bir canice alacağı tahmin edilebilir…

Önceki HaberGalaxy S8 & Note 8 Dolby Atmos Desteğine Kavuşacak Sonraki HaberApple Airpods 2 2019 yılında bekleniyor..

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir