Çin’in Ay deneyi başarılı oldu

Bilim admin 189 Okundu
sponsorlu reklam

Çin'in Ay deneyi başarılı oldu

Çin, Ay’da bitki üreten birincil ülke olmayı başardı. Ülkenin Chang’e-4 görevi, Ay’ın uzak yüzüne iniş yapmıştı ve kısa bir süre önce ilk biyoloji ile ilgili deneyini tamamladı. Chongqing Üniversitesi araştırmaları, yeşermeye başlayan pamuk tohumlarının fotoğraflarını gösterdiler fakat Çinlilerin Ay’a gönderdikleri tek şey bu değildi.

Telefonunuzda mutlaka ayarlayın: Android 8’deki başvuru formu izinleri

Biyolojik deney yükünün içerisinde hem patates tohumları, fare kulağı teresi tohumları, kanola tohumu, meyve sineyi pupası ve bir takım mayalar bulunuyordu. Bilim adamları bu canlılarla bir mikro-biyosfer (hayat küresi) oluşturdular, tümör oksijen üretirken maya karbondioksik ve oksijeni düzenliyor ve meyve sinekleri de “fotosentez sürecinin tüketicileri” olarak tahsis alıyorlar.

Bu deneyin Ay’a hasar verip vermeyeceği bir takım kişiler kadar tereddüd ile karşılanmış olsa da, Çinli bilim adamları yükün iyice mühürlenmiş olduğunu ve herhangi bir sızıntıya karşı önlemlerin alındığını söylediler. Keza engebeli Ay koşulları, sızan herhangi bir biyoloji ile ilgili maddenin “yaşama şansının bulunmayacağı” ve “Ay’da kirlilik yaratmayan zararsız organik maddelere dönüşeceği” anlamına geliyor.

Bu tahsis, gelecekte Ay’a düzenlenecek olan insanlı görevler için önemli bir adım oluyor. Bilim adamları, pamuğun giysi üretimi için kullanılabileceğini ve patateslerin, uyduya gönderilen astronotlar için sabit bir yiyecek kaynağı olarak kullanılabileceğini belirtiyorlar.

İLGİLİ HABER Çin’in Ay görevinde mutlu son! Önceki HaberApple, Geçen Yıl 11 Milyon Pil Değiştirdi Sonraki HaberGoogle Play’de Arama Kaydı İzni İstenemeyecek

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir