Çin’in ay görevi için geri sayım

Genel admin 249 Okundu
sponsorlu reklam

Çin'in ay görevi için geri sayım

Geçtiğimiz aylarda gündeme uzaya “sahte ay” göndererek ülkesindeki aydınlatma sorununu çözmeye çalışması ile gelen Çin, şu anda de reel Ay’ın karanlık yüzüne bir vasıta indirmek üzere. NASA’nın ilk kez Ay yörüngesine insanlı bir uzay aracını soktuğu Apollo 8 görevinden tamamiyle 50 yıl sonra gerçekleşecek olan bu görevde Çin’in özel uydusu Chang’e-4 (CH-4) uydusu, 31 Aralık‘ta Ay’a bir “inici” indirmek için Ay’ın karanlık yüzüne yolculuk ediyor.

İpucu: İnternet’te iz bırakmadan nasıl dolaşılır? 20181228141516588113.jpg Çin'in Aya İniş Denemesini Canlı Olarak İzleyin! Çin’e air CH-4 Lander’ı, Ay’ın arkadaki yüzünde bulunan Aitken havzasına iniş yapacak.Görsel: CNSA

Ay’ın karanlık yüzü, daha önce hiçbir uzay ajansının ziyaret etmediği bir durak ve bu, görevi Çin’in uzay teknolojisi adına fazla önemli bir imtihan haline getiriyor- şüphesiz ki bu noktada ülkenin ulusal onuru söz konusu olacak. Peki bu, Ay’a geri dönüş için bir diğer uzay yarışının olacağı anlamına gelebilir mi?

Çin’in milli uzay ajansı olan Çin Milli Uzay Yönetimi (CNSA), askeri bir inşa olma özelliğini  taşıyor ve bu sebeple çoğu tayin hakkındaki detaylar, basına yansımıyor. Birkaç sene önce Chang’e 3 (CH-3) uydusunun inişi anını yayınlayan devlet televizyonu olan Çin Merkez Televizyonu, İngilizce yayın yapan kanalında CH-4’ün inişini de yayınlayacak. canlı yayın, inişin planlandığı 31 Aralık tarihinde yapılacak lakin bu tarihin gelecek yılın birincil günlerine sarkmasının da oldukça olası olduğu söyleniyor. Fakat iniş gerçekleştiği zaman, canlı yayını bu linkten izleyebileceksiniz.

CH-4 uzay arabulucu, şu an Ay’ın Güney Kutbu’nda bulunan Aitken Havzası‘na dürüst ilerliyor. Çin’in Sichuan şehrinden 7 Aralık’ta fırlatılan uzay arabulucu, 85.000km ilerledikten sonra 12 Aralık tarihinde Ay’ın yörüngesine girdi. Bunu Mart 2019’da Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonu (ISRO), Chandrayaan-2 aracını Ay yüzeyine indirmek için yürüteceği proje peşine düşüp takip edecek ve Japonya Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) da Ay yüzeyine gelecek sene bir vasıta indirmeye çalışacak. İsrail merkezli özel bir şirket olan Space IL ise 2019’un birincil aylarında Ay’ın manyetik alanını tahlil etmek için bir arabulucu daha Ay’ın yüzeyine indiriyor olacak. NASA’nın planı ise ABD’deki çoğu şirkete ait özel yatırımları kullanarak Ay’ı yeniden ziyaret etmek.

Çin’in Chang’e 5 (CH-5) görevi ise fazla daha zor bir işi başararak tarihe vermek olacak. Çin, bir sonraki aracını 2019 ya da 2020 yılında Ay’a yolladıktan sonra vasıta ile Ay’dan kayaç örneği toplayarak uyduyu topraklarına geri indirmeyi deneyecek. Bunun Çin’e ait insanlı bir atama yapma yönünde ilk adım olduğu söylenebilir, ama atama başarılı olursa Çin; ABD ve Rusya ile birlikte “Ay’dan misal toplayanlar” kulübüne katılmış olacak. Bu, epeyce sembolik bir galibiyet olarak Çin’in uzay araştırmaları alanındaki süratli gelişiminin altını çizebilir ve öteki ülkelerin önümüzdeki yılda tamamlamayı planladıkları Ay görevlerini de gölgede bırakabilir.

Önceki HaberLG’den Kafa Karıştırıcı G8 Kararı Sonraki HaberApple Bu Kere Hindistan’a Gözünü Dikti!

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir