Çinli bilim adamı ev hapsinde

Bilim admin 273 Okundu
sponsorlu reklam

Çinli bilim adamı ev hapsinde

Çin, genetik olarak düzenlenmiş ilk bebekleri yarattığını bahis etmesinden sonradan bilim adamı He Jiankui’nin çalışmalarını durdurma konusunda hızlıydı, fakat bu görünene göre bu tatmin edici olmadı.

İpucu: İnternet’te iz bırakmadan nasıl dolaşılır?

New York Times, He’nin nerede olduğunu gösteren haftalarca süren belirsizlikten sonra hükümetin araştırmacıyı Shenzhen’deki Güney Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ndeki bir ev tesisinde konut hapsinde tuttuğunu öğrendi. He telefon edebilir ve e-posta gönderebilir olmasına karşın evi terk etme izni bulunmuyor. Korumalar, insanların gerçekten ikamet ettiği yerlere ya da araştırmalarına dahil olan ofislere yakın olmalarını önlüyorlar.

Üniversite, gözaltına alınma raporlarını açık bir şekilde reddederken personel ve He’nin iş ortağı Liu Chaoyu varlığını doğruladı.

He’nin kaderi ise belirsizliğini koruyor. Gen düzenleme denemesinin dürüstlüğü hakkında, gerçekliğini dahil elde etmek üzere hala endişeler var. Bilim topluluğu, hastalara yanıltıcı bir onay formu vermekle suçladı (genetik modifikasyon yok, AIDS aşı denemesi olduğu söylendi). He inceleme için “çiğ data” sözü verdi, ama az önce bu veriyi sunmadı. hemen prosedürü ya da uzun vadeli etkinliğini doğrulamanın bir yolu bulunmuyor. Hükümet, He’nin iddialarına manevi itirazlarda bulunmamasına karşın, uygulamaları ile ilgili manâlı sorunlar var…

İLGİLİ HABER Hadi’ye 2018’de 3 ödül Önceki Haber2019’a Merhaba: Herkese Mutlu Yıllar!  

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir