Çip kıtlığı sanıldığından çok daha ciddi

Haberler admin 26 Okundu
sponsorlu reklam

Çip kıtlığı sanıldığından çok daha ciddi

Reuters raporuna tarafından , Amerikan teknoloji devinin CEO’su ve Kurucusu, küresel çip kıtlığı için beklenenden daha uzun sürebileceğine inanıyor. Kıtlık, elektronik ürünlere olan talebin artmasının yanı sıra, sözde geçirgen endüstrisinde dağıtılmış sorunlara niçin olan Çinli teknoloji firmalarına yönelik ABD yaptırımlarının ortasında ortaya çıkıyor. Bu kıtlık akıllı telefonlar, otomobiller ve hatta konut aletleri gibi sektörleri bile etkiledi.

Michael Dell’in bir röportajda belirttiği gibi, “Kıtlık olasılıkla birkaç sene daha devam edecek. Dünyanın her uygun çip fabrikaları kurulsa bile zaman alıyor. ” Yıllık 70 milyar ABD Doları sipariş hacmi veren şirketin kurucusundan gelen bu tanımlama, durumun ciddiyetine işaret ediyor. Dahası, Dell dağıtılmış büyük yonga üreticileri için manâlı bir müşteridir, fakat baş yöneticiye göre istikrarlı miktar temin etmek için yine de bir prim ödemesi gerekiyordu.

Dell ayrıca, daha eski ve daha ucuz sanki iletkenler edinmenin görünüşe göre daha zor olduğunu ekleyerek, “Bilhassa bir dolar aralığında olan ve hemen hemen yeniden kullanılan bileşenlerden bahsediyoruz. Fakat daha yeni teknolojilerin bile elde edilmesi kolay değil. ” böylece, dünyanın sanki iletken tedarikiyle asgari birkaç sene daha mücadele ettiğini görebiliriz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir