Çip krizi kapıda!

Haberler admin 19 Okundu
sponsorlu reklam

Çip krizi kapıda!

Geçtiğimiz yıl Çin’de patlak veren koronavirüs salgını kısa sürede bütün dünyayı etkisi altına almıştı. Bu süreçte öyle fazla fabrikanın kapısına kepenk vurulurken, üretim bantları da sekteye uğradı.

Hayatın yavaş yavaş normale dönmesiyle birlikte talep – talep dengesi de tekrardan sağlanmaya çalışılıyor. Lakin ortada büyük bir kriz var. Çip krizi!

Hali hazırda dünya üzerinde gelişmiş çip üretimi yapabilen fabrika sayısı fazla kısıtlı. Öyle fazla kategoride bu gelişmiş çiplerin kullanılması da işleri çıkmaza sokmuş durumda.

Her ne dek çip tasarlayan işyeri sayısı çok artı olsa da tasarlanan bu üst seviye çipleri üreten ad sayısı değil denecek kadar az. Küresel firmalar tasarladıkları çipleri genelde Tayvanlı TSMC’ye ürettiriyorlar. TSMC’nin imal kapasitesi de sınırlı olduğu için gelen taleplerin hepsini karşılamakta zorlanıyor.

Geçtiğimiz günlerde Xiaomi, çip krizine bir göndermede bulunmuştu. Çin’de satışa sunulur sunulmaz tükenen Redmi K40 stoklarının kısa sürede yenilenemeyeceği çünkü çip temini konusunda bezginlik yaşandığı belirtilmişti.

Konunun uzmanları yaşanan bu çip sıkıntısı yüzünden telefonların ve bilgisayarların zamlanacağını düşünüyorlar. Size tavsiyemiz şu aralar yeni bir telefon ya da PC alma düşünceniz varsa bu planınızı çok fazla ertelemeyin.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir