Çocuk Programlarında Abur Cubur Reklamlarına Yasak Geldi

Haberler admin 222 Okundu
sponsorlu reklam

Çocuk Programlarında Abur Cubur Reklamlarına Yasak Geldi

Ticaret Bakanlığı, yönetmeliklerde yaptığı değişikliklerle birlikte çocuk programlarında yer alabilecek reklamlarda kısıtlamaya gitti.

Ticaret Bakanlığı, yeni yıldan itibaren geçerli almak üzere Sıhhat Bakanlığı göre hazırlanan yiyecek listesindeki kırmızı kategoride yer alan ‘çikolata, şeker, gofret, enerji barı, kek, tatlı bisküvi, meyveli pay, çikolata kaplı bisküvi, cips, gevrek çerezler, meyve suları, enerji içecekleri, tatlandırıcılı tüm içeceklerle yenilebilir buzlar’ gibi yiyeceklerin çocuk programlarında yayınlanmasını yasakladı.

Hem Bakanlık, bu ürünlerin pazarlanması için çocuklara yönelik hediyeler verilmesini de yasakladı. ‘Tasocu’ cins için bundan 10-15 sene öncesi için yıkım senaryosu olsa da şimdilerde çok bir şey açıklama etmiyor kuşkusuz. 🙂

bununla beraber, bu nesil atıştırmalıkların yer aldığı yetişkinlere yönelik reklamlarda da ahenkli ve dengelenmiş beslenmeye özendirme eden uyarılar yer alacak. Bu kurallara uymayanlara 8 bin 546 lira ile 341 bin 921 lira aralarında idari para cezası kesilecek. Tekrarı halinde cezalar 10 katına değin artacak.

Kaynak : http://www.marketingturkiye.com.tr/haberler/cocuk-programlarinda-abur-cubur-reklamlari-yasaklandi/

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir