DDoS saldırıları “düştü”

Dijital para Bitcoin admin 7 Okundu
sponsorlu reklam

DDoS saldırıları

İnsanların 2020’de çevrimiçi ortamda daha pozitif süre geçirmesi, DDoS saldırılarının patlamasıyla sonuçlandı. Dördüncü çeyrekte eğitim kurumlarına saldırılar devam etti, Massachusetts’teki birkaç okul ve Kanada’daki Laurentian Üniversitesi bu cins olaylarla karşılaştı. Çevrimiçi oyun hizmetleri de DDoS saldırılarına maruz kaldı.

bununla birlikte, 2020’nin 4. çeyreğinde, 2019’un 4. çeyreğine tarafından yalnızca %10 daha fazla hamle gerçekleşti. 2020’nin 3. çeyreğine kıyasla, 2020 4. çeyreğindeki hücum sayısı %31 azalırken, 2020 3. çeyreğinde de 2. çeyreğe kıyasla düşüş görüldü.

Uzmanlar, bunun kripto para birimi maliyetlerindeki artıştan kaynaklanabileceğini öne sürüyor. neticede siber suçluların genelde DDoS saldırılarında kullanılan C&C sunucularının ve virüs bulaşmış cihazların sahip olduğu veri işlem gücünü, kripto para madenciliği gerçekleştirmek için “baştan profillemek” zorunda kalmış olabilecekleri düşünülüyor

KSN istatistikleri de bu bulguyu destekliyor1. 2019 yılı boyunca ve 2020’nin başında kripto madencilerin sayısı düşüşteydi. Fakat, Ağustos 2020’den itibaren cereyan değişti, kripto bazlı fena amaçlı yazılım türünün miktarı arttı ve 4. çeyrekte her yerde düzlüğe ulaştı.

Kaspersky DDoS Koruma Ekibi İş Geliştirme Müdürü Alexey Kiselev şunları söylüyor: “DDoS saldırı pazarı şu anda iki ters trendden etkileniyor. Bir yanlamasına ahali çevrimiçi kaynakların istikrarlı çalışmasına büyük ölçüde gereksinim duyuyor. Bu durumda DDoS saldırıları fena niyetli kişiler için iyi bir seçenek olabilir. bununla beraber kripto para birimi fiyatlarındaki çoğalma, madencilerin bazı cihazlara yerleştirilmesini daha karlı ülkü getirebilir. neticede 4. çeyrekteki toplam DDoS hücum sayısının değişmez kaldığı gözlemliyoruz. Bu eğilimin 2021’de de devam edeceğini varsayım ediyoruz.”

DDoS saldırılarına aleyhinde korunmaya sürdürmek için Kaspersky uzmanları aşağıdakileri öneriyor:

DDoS saldırılarına nasıl yanıt verileceğini haberdar olan uzmanlarla çalışın. İnternet servis sağlayıcılarıyla yapılanlar da dahil almak üzere üçüncü taraf sözleşmelerini ve iletişim bilgilerini doğrulayın. Bu, bir atak durumunda ekiplerin anlaşmalara şipşak erişmesine tezgâhtar olur Kuruluşunuzu DDoS saldırılarına aleyhinde korumak için profesyonel çözümler uygulayın. Kaspersky DDoS Koruması, Kaspersky’nin siber tehditlerle mücadeledeki ayrıntılı uzmanlığı ile şirketin özgün şirket içi geliştirmelerini bir araya getirir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir