Deathloop Ön İncelemesi

Oyun Hileleri admin 10 Okundu
sponsorlu reklam

Deathloop Ön İncelemesi

Arx Fatalis desem bir çoğunuz bilmeyecektir. Ama Prey ve Dishonored dediğim “Aaaa, onu bilyoruz işte” diyeceğinizden eminim. Arkane Studios’un distopik dünyalarda geçen oyunları, her oyun sever için ayrı bir yerdedir. Yapımlar öyle fazla tutuldu oysa oyunlar seri gelmeye devam etti. Bugün ise firmanın başka bir oyununu konuşacağız. Deathloop. Türkçe adı ile “Ölüm Döngüsü”. İşte karşınızda 2021’in en çok beklenen oyunlarından Deathloop Ön İncelemesi.

Deathloop Ön İncelemesi

İlk olarak 2019 E3 Fuarı’nda gerçekleşen Bethesda sunumunda (kapısına kadar gidip, elimde mini bir kamera olduğu için içeri alınmamıştım, neyse ama Ersin girebilmişti etkinliğe) karşımıza meydana çıkan Deathloop, Arkane Lyon Studios göre geliştiriliyor olsa da ardındaki Bethesda gibi dev bir firmayı da bulunduruyor. O sebeple o kadar yabana atılacak bir başlık olmayacak. PC ve PS5 için 21 Mayıs 2021’de çıkacak olan yapım – pandemi sebebi ile sürekli ertelenen yapımlardan sonradan belirlenmiş tarih saptamak hiç içten olmayacaktır – gerek konusu gerekse farklı oyun dinamikleri sebebi ile bir çoğumuzun ağzının suyunu akıtıyor.

Deathloop, Black Reef adlı donmuş bir adada geçiyor ve geliştiriciler oyunun ortamını “çılgınlık zamanı” olarak tanımlıyor. E3’te piyasaya meydana çıkan bildiri fragmanında bu çılgınlığa muhakkak bir göz attık.

Deathloop Ön İncelemesi

Oyunun Konusu

Deathloop, Blackreef adasında geçiyor. Bitmek bilmeyen bir döngüye sıkışmış Colt’u yöneteceğimiz yapımda, zaman döngüsünün dışına çıkmak ve ona sonsuza dek bir bitirmek için yol bulmaya çalışacağız. Kahramanımız Colt’un, adada Vizyonerler olarak aşina ve döngüyü devam ettiren sekiz öbür hedefi ortadan kaldırmak için tek bir günü var. Bu hedefler, öğrenmeniz gereken kendi programları ve rutinleri ile adanın dört bir yanına yayılmışlar. Bunlardan birini öldürmeyi başaramazsanız ya da ölürseniz, bütün döngü sıfırlanıp başa dönecek. Bu sebeple tüm adımlarımızı özenli atmamız gerekebilecek. Ancak bizim fazla tedbirli olmamız, amacımıza ulaşmamız için tek yetecek husus yok. Zira bir kahramanımız daha var: Julianna Blake. Bu ikisi birbirine iyice ters iki karakter. Colt süre döngüsünden kurtulmak isterken Juliana ise bunu devam etmek istemektedir. Doğal olarak, bu Colt Juliana’nın tek hedefi olduğu anlamına kazanç. Deathloop’ta, Juliana olarak öteki oyuncuların oyunlarına girip, onları avlayarak en başa dönmek zorunda bırakabileceksiniz. Kısacası, Colt olarak oynadığınızda başka bir oyuncu tarafından başa döndürülmeniz anlamına geliyor. PvP’yi kapatırsanız, Juliana karakteri yeniden sizin oyununuzda olacak ve sizi avlayacak, fakat bu sefer suni zeka göre teftiş edilecek.

Deathloop Ön İncelemesi

Julianna Blake

Deathloop’un ortamında fazla şey oluyor – isyanlar, titrek hayaletlerle ürkütücü ortamlar, olağanüstü güçler ve iki kahraman arasındaki rekabet. Bir zaman döngüsü vardır – buna Vefat Döngüsü de diyebiliriz – diğeri onu korumaya çalışırken diğeri döngüyü kırmaya çalışır. Oyuncu olarak, döngüyü kendi temponuzda kırma ve her görevi istediğiniz sırayla yerine getirme özgürlüğümüz bulunuyor. Düşmanlarınızı daha alçak etmeye çalışırken zamana karşısında çıkamıyoruz. Bunun yerine, günün dört dönemi ve “abes zamanlarınızda” gidip keşfedebileceğiniz dört alan vardır.

PS5’e süre kısıtlı özel olarak çıkacak olan Deathloop, sürükleyici, aksiyon batmış deneyime katkıda bulunmak için DualSense’in uyarlanabilir tetikleyicilerinden yararlanacak. Bethesda Softworks tarafından yazılan devlete ait bir PlayStation blogunda, Deathloop’un silah sistemleri ve kullandığınız her silaha nasıl tepki vereceği hakkında daha pozitif veri sunuyor.

DualSense Etkileşimi

Haptik Hareketlilik

Denetleyici aracılığıyla benzersiz bir his uyandıracak olan yalnızca silahınızın eylemleri değil. İster koşuyor, kayıyor, tırmanıyor, gizlice giriyor veya Blackreef’te ışınlanıyor olun, karakterinizin yaptığı her hareket öbür bir his sağlayacaktır. Öbür ayrı ortamlarda savaşırken, akıcı yüzey türlerinin bariz kontrastını bile fark edeceksiniz. Bir çatıdan aşağıda kayarken hissedeceğiniz titreşimler ile zorlu bir arazide aldığınız tepkilere değin, hepsi ayrı ayrı hissedilebilecek.

DualSense Denetleyen Hoparlörü

Deathloop, yalnızca yoklama cihazınız aracılığıyla hareketi hissetmenizi sağlamıyor. DualSense denetleyici hoparlörü sayesinde, eylemi ellerinizden duyacaksınız. Kafanızın yanından geçen (ya da ona çarpan) her bir mermi hissedeceksiniz. Julianna, Blackreef adasındaki her hareketinizi takip ederken kendi bireysel radyonuzdan yankılanan alay hareketleri de peşimizi bırakmayacak. Son merminizi ateşlediğinizde ve cephaneniz biterken silahınızın kuru tıklamasını da duyacaksınız.

Şu ana değin gördüğümüz görüntülerde saat ya da zamanlayıcı olmadığından, oyuncuya 24 saatlik geri sayımın nasıl sunulacağı hakkında net bir bilgi bulunmuyor. Gerçek zamanlı mı? Bu sadece her gün güneşin doğuşundan güneş batışına kadar oynama meselesi mi? Kim bilir… bununla birlikte, hedeflerinizin her gün kayıtlı bir rutini izleyeceğini ve bu bilginin kesinlikle yararımıza kullanılabileceğini biliyoruz.

Deathloop Ön İncelemesi

Şu ana dek gördüğümüz görüntülerde saat veya zamanlayıcı olmadığından, oyuncuya 24 saatlik geri sayımın nasıl sunulacağı hakkında net bir data bulunmuyor. Hakiki zamanlı mı? Bu sadece her gün güneşin doğuşundan güneş batışına dek oynama meselesi mi? Kim bilir… bununla birlikte, hedeflerinizin her gün belirli bir rutini izleyeceğini ve bu bilginin kuşkusuz yararımıza kullanılabileceğini biliyoruz.

Blackreef Adası’nın alımlı olduğu bariz. Colt gibi bir adamın kendisini bu biçare varoluşta hapsolmuş bulması için neler yapmış olabileceğini ve Julianna’nın da niçin benzer döngüye hapsolduğunu merak etmeden duramıyoruz. Bunu öğrenebilmek için de çok kısa bir süremiz kaldı.

Deathloop’un standart sürümü, temel oyunu içerir ve aşağıdaki ön sipariş bonuslarıyla birlikte geliyor:

Tabanca: Royal Protector Machete (PS5’e Özel)Karakter Görünümü: “Storm Rider” ColtBir Biblo (giyilebilir şiddet verici)

Deathloop Deluxe Edition, temel oyunun yanı sıra şunları içerir:

Tabanca: Transtar Trencher (PS5’e Özel)Tabanca: Zengin Mahkemesini YeSilah: 44 Karat FourpounderKarakter Görünümü: “Party Crasher” ColtKarakter Görünümü: “Keskin Nişancı” JuliannaOrijinal Oyun Müziği Seçimleriİki Ziynet (giyilebilir şiddet verici)

Deluxe Sürüm için ön sipariş verdiğinizde aşağıdaki bonuslar dahildir:

Silah: Royal Protector Machete (PS5’e Özel)Kişilik Görünümü: “Storm Rider” ColtBir Biblo (giyilebilir zor verici)