DeepMind gözünü oyunlara dikti

Yapay zeka admin 4 Okundu
sponsorlu reklam

DeepMind gözünü oyunlara dikti

DeepMind, en son yeniliklerini açıklayan bir blog gönderisinde, aniden pozitif bambaşka oyun oynayabilen ve kuralları söylenmeden rekor kıran puanlar elde edebilen MuZero makine öğrenimi suni zekasını gösterdi. Önceki hareketlerinden ders bölge MuZero, iyice bilinmeyen bir ortamda oyun oynarken stratejiler oluşturabiliyor.  

AlphaZero gibi ileriye dönük arama kullanan sistemler, dama, satranç ve poker gibi alışılmış oyunlarda dikkate değer bir galibiyet elde etti, ancak bunlar, oyun kurallarının bilinmesine ve çevrelerinin dinamikleri hakkında bilgi verilmesine güveniyorlar. Bu yüzden hakiki hayatta karşılarına çıkan ve genelde karmaşık olan problemleri çözmekte zorlanıyorlar.  

MuZero acilen Hanımefendi Pac-Man, Go, satranç, shogi oyunlarını oynuyor, fakat AI’daki bu cins ilerlemeler, insanların her gün karşılaştığı bir zorluk olan kural kümeleri olmadan uyarlanabilen algoritmaları çözmesini sağlamak açısında fazla etkiye sahip olabilir.

Yapay akıl oyun stratejisini oluştururken 3 bambaşka parametre kullanıyor:

Mevcut konum ne değin iyi?

Bundan daha sonra yapılacak en iyi eylem nedir?

Son eylem ne değin başarılıydı?

Esasen, suni zekâ tüm oyunu bambaşka sorulara dönüştürüp basite indirgiyor ve daha sonra nasıl ilerleyeceğini belirliyor. Bu kararları tahsis etmek için oyun baştan başa aralıksız öğreniyor ve son derece güzel sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

Bu tür algoritmalar, sınırlı esnekliğe sahip önceden tanımlanmış rolleri oynamak yerine reel dünyayla başa çıkabilen robotlar oluşturmanın ayrılmaz bir parçası olacak gibi görünüyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir