Delikli ekran tasarımı trend oluyor

Haberler admin 170 Okundu
sponsorlu reklam

Delikli ekran tasarımı trend oluyor

2017 zeki telefon sektörü için kritik bir yıl oldu. Çünkü sektördeki tasarım farklılıkları başlangıçta 2017’de ortaya çıktı. Android’in kurucu ortaklarından biri olan Andy Rubin, ilk çentikli telefonu tasarladı. Evet, ilk çentikli telefon Apple göre yok, Essential kadar üretildi. Yan oysa Essential Phone sınırlı bir bölgede satışa sunulduğu ve böylece de bilinen bir marka olmadığı için azıcık geri planda kaldı.

Benzer sene Samsung, Infinity Display ismini verdiği tasarım çizgisiyle karşımıza çıktı. Çerçevelerin iyiden iyiye inceldiği bu tasarım çizgisi, çoğalan ekran gövde oranı ile uyarı çekmeyi başarmıştı.

Yılın sonlarında doğru LG; Full Vision, Apple ise çentikli tasarımla farklı bir çizgiye geçiş yaptı. Bu bambaşka tasarımlar içerisinde en çok tutulan ise çentikli tasarım çizgisi oldu.
2018 çentikli telefonların yılı oldu
Bilhassa Apple’ın kullandığı geniş çentik tasarımı, 2018’de hayli popüler oldu. Samsung ve Sony haricinde yaklaşık olarak tüm üreticiler çentikli tasarıma sahip modellerini satışa sundular.

Samsung ise kendi Infinity Display tasarımını sahiplenerek, her fırsatta Apple’ın çentikli tasarımına göndermelerde bulunan reklamlarla karşımıza çıktı.
Fakat 2018’de uçtan uca ekran tasarımına sahip modellerin satışa sunulması, Samsung’ın Infinity Display tasarımını gölgede bıraktı. Özellikle Xiaomi, Oppo ve Vivo gibi Çinli üreticilerin çift ekranlı ve kızaklı kamera sistemine sahip modelleri, sektördeki tasarım kavramını baştan şekillendirdi.Sektördeki değişime ayak uydurmak isteyen Samsung, 2019’da satışa sunacağı modellerde farklı bir tasarım çizgisi kullanmaya karar verdi. Güney Koreli teknoloji devi Infinity-

O ismini verdiği delikli ekran tasarımını ilk olarak yeni S serisi modellerinde kullanmayı planlıyordu.
Fakat bir takım Çinli üreticilerin de aynı tasarım çizgisine sahip modeller için tarih vermesi, Samsung’un planlarını bozdu. Bu tasarıma sahip ilk modeli üreten ad olmak isteyen Güney Koreli şirket, Infinity-O tasarımını ilk olarak orta segment modellerinde göstermek zorunda kaldı.
Samsung’un ardındaki Huawei ve Honor gibi isimler de delikli ekran tasarımına sahip modellerini tanıttılar. Görünen o fakat bu tasarım çizgisi 2019’da daha çok modelde karşımıza çıkacak.

Delikli ekran tasarımı trend oluyor
Önümüzdeki Mobil Dünya Kongresi’nde Nokia’nın da delinmiş ekran tasarımına sahip bir model tanıtacağı kesinleşmiş durumda. Olasılıkla Xiaomi, Oppo, Vivo ve ZTE gibi Çinli üreticiler de 2019 içerisinde delikli ekran tasarımına sahip modellerle karşımıza çıkacaklardır.

Özetle özetlemek icabında, çentikli ekran tasarımının yerini delinmiş ekran tasarımının aldığını söylemek, hatalı olmaz.

Peki hangisi daha iyi? Çentikli ekran ile delinmiş ekran arasında ne ayrım var? Öncelikli olarak şunu söyleyebiliriz. Delinmiş ekran tasarımında ekran vücut oranı daha artı. Çentikli ekranlı modellerde çoğunlukla çerçeveler biraz daha kalın ve çentik alanı geniş oluyordu.

Delikli ekranlı modellerde ise sadece kamera için bir delik mevcut. Doğal olarak çerçeveler de daha ince. Peki bu tasarımın hiç mi dezavantajı yok? Aslında var.
Öncelikli olarak ekran maliyeti bir tık daha artmış oluyor. Sonuçta delinmiş ekran üretmek birazcık daha meşakkatli bir iş. İkinci olarak da FaceID için kullanılan sensorler bu tasarımda yer almıyor. Yani delinmiş tasarıma sahip bir modelde FaceID tarzında üç boyutlu yüz haritası çıkaran bir sistem uygulamak öyle de olası değil.
Sonuç olarak 2019’da bu stil modelleri daha sık göreceğimizi söyleyebiliriz. Çentikli tasarım çizgisinde ısrarcı olacak tek isim ise olasılıkla Apple olacaktır. Malum, Cupertino merkezli şirket FaceID özelliğinden bir çırpıda vazgeçmek istemeyecektir.

Ilk soruda elendi

Scott ve Sofia’nın aşkı para basıyor

El ele alışverişe çıktılar

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir