Depremi Önceden Haber Veren Yerli Mobil Uygulama Geliştirildi

Mobil Uygulamalar admin 277 Okundu
sponsorlu reklam

Depremi Önceden Haber Veren Yerli Mobil Uygulama Geliştirildi

Yeditepe Üniversitesi Teşebbüs Atölyesi, erken deprem uyarı sistemleri konusunda oldukça yaratıcı bir projeye imza attı. Geliştirilen mobil kullanım cep telefonlarına yüklenerek depremleri 15-20 saniyeden önce bildirecek.

Deprem gibi son derece ölümcül bir doğa olayında saniyelerin yok, saliselerin önemi var. bu nedenle bir depremin gerçekleşeceğini ne değin evvelden anlayabilirsek böylece çok hayatı kurtarmak mümkün oluyor. 

Yeditepe Üniversitesi’nin Teşebbüs Atölyesi, bu anlamda örnek bir projeye imza attı. Bir mobil kullanım geliştiren proje ekibi, depremi 15 ila 20 saniyeden önce haber veren sistemi hayata geçirdi. Başvuru Formu depremlerden önce gönderdiği bildirimler doğru yakınlarınızın o anda nerede bulunduklarını da haber veriyor.

Girişim Atölyesi proje yetkilisi Alper Göknar, NTV’ye verdiği demeçte şunları söyledi: “Depremin merkez üssünden etrafa, sesten takriben 20 kat daha süratli yayılan dalgaları kullanıyoruz. Burada maksadımız, bir deprem olduğu anda depremin merkez üssüne veya fay hatlarına yakın yerleştirdiğimiz P dalgası sensörleriyle, depremin olduğu bilgisini olmak. Bu sayede depremin yok edici etkisi kullanıcılara ulaşmadan önce kullanıcıları ulaştırmayı amaçlıyoruz” dedi. 

Dünyanın en sık ve en yıkıcı depremlerinin yaşandığı Japonya’daki erken uyarı sistemleri, aynı şekilde çalışan yaklaşımlar tamamen 20-25 saniye evvelden uyarıda bulunabiliyor. Yeditepe Üniversitesi bünyesinde geliştirilen proje için Marmara Bölgesi’nde bulunan riskli alanlara 16 ayrı dedektör yerleştirildi.

Göknar uygulamanın başvuru formu avantajlarına değinerek, “Eğer bir araba içindeyseniz, dörtlülerinizi yakıp kenarıya park ederek depremin geçmesini bekleyebilirsiniz. Eğer bir köprüye, viyadüğe ya da tünele giriyorsanız, girmezsiniz. Eğer bir binaya girecekseniz girmeyebilirsiniz.” açıklamasında bulundu. 

Kullanım, yer sarsıntısı olduğu anda şiddetli bir alarm sesiyle sizi uyarıyor. Eğer yakınlarınızla kurduğunuz başvuru formu içinde bir grup varsa, diğer üyelerin konum bilgisini de paylaşıyor. Kullanıcılar, başvuru üzerinden eğer yardıma gereklilik duyduklarını söylerlerse öteki kullanıcılara da bildirim gönderiliyor. 

Söz konusu uygulamanın adı 7TP Yer Sarsıntısı Erken Dikkat Sistemi olacak. NTV’den Burak Özcan’ın haberine kadar aylık 1.8 TL ücreti olacak tatbik, önümüzdeki hafta kullanıma sunulacak. 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir