Doğayı Plastikten Korumak İçin Acilen Alınması Gereken Önlemler Neler?

Haberler admin 157 Okundu
sponsorlu reklam

Doğayı Plastikten Korumak İçin Acilen Alınması Gereken Önlemler Neler?

1 Ocak’ta uygulamaya girecek olan “ücretli plastik poşet satışı” önlemi, doğamızı gözetmek için yeterli olmayacak. Birey olarak da çevremize karşı olan sorumluluklarımızı yerine getirmemiz gerekiyor. Herkesin katkıda bulunabileceği, minik ama etkili yöntemlere göz atalım.

1 Ocak’tan itibaren plastik poşet kullanımı için ücretli dönem başlıyor. Doğamıza en çok zararı veren maddelerden biri olan plastiğin kullanımının azaltılması için atılan bu adım, fazla önemli lakin ne eyvah ama kimsesiz yeterli yok. Çevremize, canlılara bu değin büyük zarar veren bir maddeyi hayatlarımızdan nasıl çıkarırız, defalarca birlikte inceleyelim.

Plastik kullanımı aslında hepimizin el birliği ile farkında olan olmadan doğaya ve çevremize verdiğimiz en büyük zararlardan biri. Tahmini olarak yaklaşık 1000 senede doğadan yok olan bu atıklar milyonlarca canlının ölümüne de neden oluyorlar. Yapılan araştırmalarda ne eyvah ki ülkemiz plastik tüketimi konusunda oldukça üstteki sıralarda yer alırken, Akdeniz’in kirliliğinin de büyük bir kısmının yeniden Türkiye kaynaklı olduğu açıklandı. Tüm bu göstergeler bundan böyle imdat çağrısı olarak alındı ve tıpkı çoğu ülkede olduğu gibi el birliğiyle çalışmalara başlandı. Market vb alışverişlerde yüksek miktarlarda kullanılan poşet kullanımına artık bir ücret getirildi. Salı gününden itibaren 25 kuruşa satılacak poşetlerin fiyatlarına, her yıl zam gelecek. Atılan bu adım emin oysa poşet tüketiminde bir azalma sağlayacak fakat doğaya salınan plastik atıkların sayısı o kadar fazla fakat, yalnızca bu önlem yeterli olmayacak.

Peki sorumluluk sahibi bireyler olarak, bizler ne yapmalıyız?

Yetkililer tüketim alışkanlıklarımızı değiştirmenin doğayı korumanın en kayda değer yollarından biri olduğunu belirtiyolar. Bunun yanı sıra, tek kullanımlık ürünlerin satın alınmasından muhtemel olduğu kadar uzak durulması gerektiğini açıklama ediyorlar. Birey başına tüketilen plastik adedi ülkemizde çok yüksek. Plastik şişelerde satılan sular, bu tüketimin büyük parçası oluyor. Bu stil tek kullanımlık tercihler yerine termoslar, kağıt bardaklar kullanarak bireysel olarak sizlerde çevrenin korunmasına katkı maddesi sağlayabilirsiniz.

Bir diğer problem ise geri dönüşüme yeteri değin itina gösterilmemesi oluyor. Plastik atıklar toprağa karışmadığı için, çöp olarak doğada kalmaya devam ediyor. En üzücü tablolardan biri ise denizlerimizde yaşanıyor. Her yıl yüzlerce deniz canlısı, yemek yemek zannedip plastik atık tükettiği için yaşamlarını kaybediyor. Geri dönüşüme herkesin yardım vermesi gerekiyor fakat öte taraftan üretilen plastik miktarı o kadar çok fakat, geri dönüştürülebilen miktar, bunların yalnızca %1’i oluyor. aynı zamanda geri değişim tesisleri yeterli kapasiteye sahip olmadığı için de etkin bir dönüştürülme işlemi gerçekleştirilemiyor.

Yetkililer pazar, market alışverişlerinde kullanılan plastik poşetler yerine fileler, kağıt torbalar, kese kağıtları gibi alternatifler sunuyor. Tabii burada sadece bireylere değil kurum ve kuruluşlara da büyük görevler düşüyor. Hali hazırda bu tarz ürünler fazla sık bulunmuyor. Vatandaşların böyle bir yönelim göstermesi için, piyasada bu ürünlerin varlığının arttırılması ve günlük hayata entegre edilmesinin kolaylaştırılması gerekiyor.

Doğayı ve çevremizi korumak defalarca beraber gerçekleştirebileceğimiz bir eylem. Oluşan kirliliğin boyutları, zarar verici bir ayla geleli uzun vakit oldu. Doğanın başına gelenlerden aslında hepimiz sorumluyuz. Ne yazık ama hep birlikte yapılan ihmallerden, dikkatsizlikten ve önemsememekten yine daima birlikte hasar göreceğiz. Biz de Webtekno ekibi olarak yeni yılın, bu anlamda açılacak yeni bir sayfa olmasını ve daha pak bir gelecek için güzel adımların atıldığı bir sene olmasını umuyoruz.

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/hurriyet-cumartesi/plastiksiz-gelecek-icin-bilmeniz-gereken-9-sey-41066644

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir