Dokunmatik ekranla bakteri kontrolü

Bilim admin 166 Okundu
sponsorlu reklam

Dokunmatik ekranla bakteri kontrolü

Ilk zeki telefonların az kalsın yirmi yıl önce sunulmasından beri dokunmatik ekranlar ciddi bir gelişim gösterdi. Hemen ise biyologlar, çabuk büyüyen bu teknolojinin farklı alanlarda da faydalarının olduğunu söylüyor.

İpucu: İnternet’te iz bırakmadan nasıl dolaşılır?

Stockholm’deki Karolinska Enstitüsü’nden bir ekip, bir süredir akıllı telefon ekranlarında kullanılan plastikler ile deneyler yapıyordu. Yayınladıkları makalede belirtilene kadar de plastiğin yüzeyindeki elektronların yoklama edilmeleri ile bakterilerin daha fazla veya daha az büyümeleri sağlanabiliyor.

Bakteriler, doğru ortamın olduğu bir noktaya ulaştıklarında, yüzeyi kaplayan ve “biofilm” olarak aşina bir tabaka oluşturana değin büyüyor ve çoğalıyor. Bu bakteriler, vücutlarımız da dahil edinmek üzere tekrar bulunuyor oysa hastaneler gibi yerlerde enfeksiyonlara sebep olarak güvenli olmayan olabiliyor.

Ancak Agneta Richter-Dahlfors kadar yönetilen ekibin bulduğuna kadar, geçirgen plastikler bu büyümeyi etkileyebiliyor. Richeter-Dahlfors’un söylediğine tarafından bakteriler, elektronlar ile batmış bir yüzeye ulaştıklarında çoğalmaları duruyor.

Ancak benzer durumun tam tersi de geçerli. Yüzeye zıt voltaj uygulandığı vakit bakteriler daha seri bir şekilde çoğalıyor. Yüzeyden durmadan elektronların çekilmesi, bakterilerin daha fazla elektron bırakarak çoğalmak için ihtiyaçları olan enerjiye daha kolay ulaşmalarını sağlamakta.

Bir sonraki adım ise bu prensibin kullanımı ile medikal araçlar için ucuz bir kaplamanın üretilip üretilemeyeceğinin incelenmesi olacak. Profesör Richter-Dahlfors’un söylediğine kadar atılacak birincil adım, medikal araçların bu araç gereç ile kaplanarak bakteri kolonileşmesine daha dirençli bir ışık halkası getirilmesi olacak.

Önceki HaberMindMup ile Beyninizin Haritasını Çıkartın  

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir