Dolandırıcılar Facebook’u kullandı!

Dijital para Bitcoin admin 158 Okundu
sponsorlu reklam

Dolandırıcılar Facebook'u kullandı!

Dolandırıcılar, son zamanlarda Facebook üstünde çalışan işletmeleri de vurmaya başladı. Suçlular, popüler işletmelerin ve sayfaların takipçilerini kasıt alıyor.

İpucu: İnternet’te iz bırakmadan nasıl dolaşılır?

Dolandırıcılar, başlangıçta Facebook üstünde amaç aldıkları işletmenin bir gönderisinin altına açıklama bırakarak söz konusu işletmenin kendi Bitcoin platformları ile işbirliğine girdiklerini ve bu işbirliğini anmak için bedavaya dijital para dağıtıldığını belirtiyor. Bu tür gönderiler, katılım ücreti kandırmacasının bir başka örneği. Birçok internet kullanıcısı, bu kandırmaca türü ile Nijerya Prensi e-posta kandırmacası ile tanıştı. Bu üçkâğıt türünde yüksek değerde bir paranın-ürünün bir yerde olduğu oysa bunun çıkarılması için belli bir miktarda değer ödenmesi gerektiği belirtilerek kullanıcıların bu yalanlara inanması bekleniliyor. Bu Bitcoin dolandırıcılığında ise kullanıcıların sözde “ücretsiz Bitcoin kampanyası”ndan yararlanmak için Bitcoin türünde ödeme yaparak “adreslerini doğulamaları” gerektiği açıklama ediliyor. Gönderilerde adres saptamak için gönderilen ücretlerin faiziyle iade edileceği belirtilse de bu hiçbir zaman gerçekleşmiyor.

Bir işletmenin yetkilisi, bu dolandırıcılık yöntemi hakkında, “Birçok kullanıcı, bizim profil fotoğrafımızla sahte hesaplar açarak ve hesaplarında ismimizi kullanarak dolandırıcılık yapıyor. Elimizden geldiğince seri bir şekilde onları şikayet edip kapanmalarını sağlıyoruz oysa defalarca yenileri çıkıyor.” ifadelerini kullanarak koşul karşı işletmelerin de çaresiz kaldığını belirtiyor.

Aynı bir üçkâğıt girişimi, Kasım ayında Twitter’da baş göstermiş ve dolandırıcılar, Elon Musk’ın Twitter gönderilerine cevap olarak Elon Musk’ın ağzından gönderiler yazmaya devam etmek suretiyle meşhur yatırımcının hayranlarının Bitcoin cüzdanlarını boşaltmaya çalışmışlardı.

Suçlular, bu iş için erişimi sınırlı hesaplar göstermek yerine Matalan ve Pantheon Books gibi markaların devlete ait hesaplarını çalarak profil fotoğraflarını ve resimlerini Elon Musk’ın hesabına benzetmiş ve bu şekilde çok daha artı kişiyi ağlarına düşürmeyi başardı. Musk’ın birçok hayranı ise dolandırıcıların ağına düşerek Elon Musk’ın düzenlediğini düşündükleri Bitcoin çekileşine katılabilmek için 0.1 Bitcoin değerinde (takriben 380 Amerikan doları) “katılım ücreti” ödedi.

Önceki HaberiPhone 8’in Satışı Almanya’da Yasaklandı! Sonraki HaberMate 20 Pro’nun Aksesuarları ile Daha Pozitif Mobil

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir